| Ionvaleriutr a întrebat:

Ce argumente pot folosi sa dovedesc ca cineva care nu stie sa scrie si e agramat, nu poate sa inteleaga un text juridic (de drept), cu toate ca persoana stie citi?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu sa dovedesti asta, depinde de prevedere, poate intelege unele prevederi mai simple.
De altfel multi cu studii juridice nu inteleg uneori prevederi legale, chiar judecatori fiind, de aici cererile pentru lamurirea unora sau recursurile in interesul legii.

| doctorandus a răspuns:

Semnatura conteaza. Ca altfel ti-ar cere masterat in drept ca sa poti semna un contract de munca.

| Dragobeta a răspuns:

De tine este vorba? Caci cam asa scrii: agramat.
Nu trebuie sa dovedesti. Recunosti ca nu intelegi.
De altfel, nu toata lumea intelege textele juridice. De aia exista avocati, juristi, etc.