| Anonim20000000 a întrebat:

Bună! După ce termini un liceu tehnologic ieși cu o meserie? Am văzut pe diplomele de bac de la astfel de licee ca e trecută specializarea. Aia este meseria? După ce termini liceul poți să te angajezi cu diploma de bac sau îți mai trebuie și o altă atestare? Eu am terminat un liceu teoretic dar fratele meu este la un liceu economic/tehnologic.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, la liceu primesti diploma de 10 clase (cam inutila), apoi diploma de 12 clase, pe care este trecut profilul. Asta nu este o calificare, ea doar sugereaza angajatorului ca poti avea habar de domeniul respectiv.
Calificarea se primeste separat, in anul terminal, inainte de examenul de bacalaureat. Cred ca atestat se numeste, iar de obicei se face un proiect special pentru asta.
De exemplu, cei de la liceul auto, au de dat un atestat, dupa care primesc diploma de "tehnician in transporturi". Aceasta este calificarea, cu care pot fi angajati ca muncitori calificati (mecanici, ajutor mecanic, vopsitor, lacatus mecanic, etc).

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te califici la locul de munca sau mai faci un curs care tine 6 luni si costă sute de lei, degeaba ai diploma daca tu nu sti meseria care este scrisa pe diploma aia.

| mihai69 a răspuns:

Da și da.

| mihai69 a răspuns:

PS cu condiția să te și pricepi la meseria aia, să nu fie doar pe hârtie!

| anonimg a răspuns:

După liceu și după bac te poți angaja oriunde poți; și la Glovo dacă găsești loc. Important este să-ți continui studiile și să mergi la facultate.

| Anonimul151 a răspuns:

Da, de obicei la liceele cu profil economic poți sa ai calificare de Tehnicean în achiziții și contractări, contabil etc.

Eu ți am zis un exemplu... Și eu sunt la un liceu economic, dar pe turism și alimentație...

Poți sa te angajezi în domeniul în care termini, ți am dat mai sus niște exemple. Sau poți să mai faci niște cursuri, astfel încât sa performezi, sa înveți meseria respectivă mai bine...

| LisaJulie a răspuns:

Înveți bine meseria pe care vrei sa o practici în liceu apoi o profesezi

| Madaxo97 a răspuns:

Buna! Eu am terminat un liceu tehnologic, pe diploma mea scrie "tehnician in activitati economice", nu înseamnă absolut nimic, nicio meserie, daca vreau o meserie anume trebuie sa imi aleg o specializare de exemplu contabil, economist, etc, trebuie sa fac facultate, diploma aceea de la liceu nu valorează nimic.