| Miruna0909 a întrebat:

Prietena mea cea mai bună este mereu insecure. Intotdeauna zice ca e urata, ca nu arata bine, ca nu se uita baietii la ea, cand mergem afara mereu ocoleste anumite zone sa "nu o vada lumea", cand trece un grup de fete sau de baieti la fel face, eu nu stiu ce sa ma mai fac cu ea, ce sa ii spun sa ii fie bine, incerc sa ii zic lucruri bune si ea tot la fel face. Mi-e dupa aia sa nu ma traga si pe mine in jos, la modul ca, sa devin si eu asa, sa-mi fie frica sa ma uit la lume, sau sa n-am incredere in mine. Mai rău de atat, daca ea o sa dezvolte o ură sau invidie pentru mine? Deoarece ea mereu zice ca e urata si ca eu sunt mai frumoasa decat ea, eu o contrazic si o sprijin că si ea e frumoasa, nu doar eu, amandoua suntem.
Ce ar trebui sa fac in situatia data?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Ce ar trebui sa fac in situatia data? "

sa un indrumi catre un medic psihiatru si catre un psiholog, dar cu siguranta nu va accepta asta
prietena ta are o problema de genul 'Tulburare de anxietate sociala' (fobie sociala)
din pacate si pe tine te va stresa aceasta prietena

recomand sa ii dai si ei sa citeasca acest articol https://www.medicover.ro/......1042,n,295

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu ai ce-i face. Fara un psiholog bun sau un sut in fund care sa o trezeasca la realitate, mereu va fi asa. Ea are deformari cognitive. Mereu va crede ca nu e frumoasa si ca nu merita sa se afiseze in public. Trebuie sa stai mult dupa ea si sa o incluzi mereu si treptat cu oamenii ca sa scape de asta. Poate dura luni sau chiar ani. Daca nu poti sa o ajuti si crezi ca te va trage in jos, poti sa o ignori, dar ii va fi mai rau daca te va "pierde" si pe tine.
E dificila treaba daca te stii un om empatic si ajutator. Pentru ca nu vrei nici sa fi trasa in jos, dar nici nu suporti sa simti ca esti rea cu ea.
Deci ai doua variante ca prietena: 1. Fie tragi de ea mereu si o incluzi treptat in grupuri
2. O ignori si-ti vezi de viata daca te trage in jos si vrei sa scapi.

| DavidAnonimul1 a răspuns:

Să te rogi la Dumnezeu