| Scotianca a întrebat:

Este normal sa mergi la spital cu o problema care te supara si medicul de familie nu o poate identifica si esti trimis la spital, ai asigurare, ai trimitere dar medici de acolo refuza sa te asculte si te trimite la o clinica privata, acolo esti trimis din nou la spital dar medicul de acolo desi nu are multi pacienti iti zice ca nu te poate consulta in schimb iti da un bilet cu un numar de telefon, te pune sa suni acolo pentru mai multe detalii si afli ca este o clinica privata care iti cere bani. Ce parere aveti despre asa ceva si ce actiuni pot fi luate?

49 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca medicii dintr-un spital ar fi atat de cretini sau indolenti daca toti refuza s ate consulte si te trimit la alt spital privat.
Ceva este putred si ireal in povestea ta.

| Scotianca explică (pentru Violleta2022):

Daca nu ma crezi te invit sa vii la Tulcea cu o problema si trimitere si vei vedea ca te vor trimite in 10 locuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scotianca):

Cheama televiziunea acolo, fa-le reclamatie... desi eu cred ca-i imposibil ca 50 de medici dintr-un spital, absolut toti s afie cretini si incompetenti ca sa te refuze sa te consulte, dar te trimit in alta parte.

| Scotianca explică (pentru Violleta2022):

Poate in spitalele unde esti tu sa fie 50 de medici. Aici au ramas doar 1-2 medici. Asa mi s-a zis.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scotianca):

Tu ai fost cea care ai specificat ca "MEDICII de acolo" te-au refuzat, de aici am tras concluzia ca au fost multi medici acolo, ca doar intr-un spital nu poate functiona cu 1-2 medici, asta este clar.
Dar se pare ca tu ai mntit si-n final a fost doar un singur medic care te-a refuzat.
Ce va mai place sa va plangeti si sa generalizati...

| sierra1 a răspuns:

îi la fel cu situația in care profă-ta nu-ți predă nimic sau o face prost (și tu ai nevoie să știi că vrei la facultă) dar te cheamă in privat, pe bani la meditații.

Deci e normal?

| Scotianca explică (pentru sierra1):

Sunt scarbita complet de coruptia din Romania.

| sierra1 a răspuns (pentru Scotianca):

Eu cred că ești muuuuult prea drastic/ă! Nejustifcat chiar

| Scotianca explică (pentru sierra1):

De ce?

| sierra1 a răspuns (pentru Scotianca):

" ScottishPrincess : Sunt scarbita complet"

mai dă-i o șansă țării ăsteia

| Scotianca explică (pentru sierra1):

Si tara ce sansa imi da mie? Am fost alungata de la spital desi platesc o asigurare. Medicii sunt platiti din banii nostri si pentru ce? Ca sa fiu trimisa la clinici private si lasata sa mor lent?

| sierra1 a răspuns (pentru Scotianca):

Spunea un băiat: intreabă-te nu ce poate face tara pentru tine ci ce poți face tu pentru ea!

Tu ce-ai făcut?

| Scotianca explică (pentru sierra1):

Aceiasi intrebare ti-o pot adresa si eu tie tu ce ai facut pentru tara asta?

| sierra1 a răspuns (pentru Scotianca):

Nu eu mă plâng de tara asta (ce te scârbește!?)

| Scotianca explică (pentru sierra1):

Am mentionat deja mai sus se pare ca lasi comentarii doar asa sa te afli in treaba.

| sierra1 a răspuns (pentru Scotianca):

Nu mami, situația e așa: te plângi că te-a scârbit țara asta după ce ți-am dat o situație similară cu cea descrisă de tine. Apoi te isterizezi in mod inutil că bla-bla-bla.

Sincer, eu cred că n-ai ce face sau nu te ascultă nimeni când scoți din tine "intrebări" ca asta de mai sus sau altele din portofoliu-ți

| relian a răspuns:

Doctorii respectivi lucreaza si la acele clinci private, de aia tiau dat nr respectiv si te trimit acolo, sa isi faca si ei ceva clienti, pentru ca acolo fac mai multi bani.
Daca tu mergi la spital, banii de la asigurare is luati de spitalul respectiv, care va plati si acel doctor.
Dar daca tu mergi direct la cabinetu lui privat, ori la clinica aia privata, unde is asociati mai multi doctori, tot banii aia vor fi luati de ei, cistiga mai multi bani asa.

Ce ar trebuie facut Sa fie reclamay acel doctro, mai alels daca tu ai biletu de la el, ai o dovada scrisa, dar trebuie sa existe in ministeru sanatatii si cineva care se ocupa cu asa ceva, sa ia amsuri, sa ii dea afara din spitale, du-te frate la clinica privata, munceste acolo.

Nui mai satura dracu de bani, cam la nivelul asta sunt doctorii din RO.De aia nici nu-s buni, alearga numa dupa bani, si merg doar pe lalaiala, nu-s nici interesati sa stie ceva, nici curiosi, nici sa le placa meseria aia.

Pe desapru au si ochelari de cal, doctorii dupa parerea mea is cei mai dobitoci oameni, cel putin in ro.Un doctor care vrea sa faca bani, se pune pe invatat, se specializeaza pe ceva, la care se pericepe si ii iese, apoi in citiva ani, nu o sa mai faca fata la citi clinti o sa aiba.
Nu o sa mai fie nevoie sa mearga la spital sau la mai stiu eu cate clinici, isi trage el cabinetu lui si banii curg.

Sint citiva doctori care fac asta in RO, nu-s f buni, dar is cit de cit mai priceputi decat marea masa a doctorilor care is ceva gen la norma.
Dar sa fii tu linistita acel doctor ce stie la acel spital, atit stie si la clinica privata unde mai merge cu prezenta laughing nu devine acolo mai expert, asa ca te poti duce unde tea trimis si te vei lamuri cit de batut in cap este.
Acolo in schimb singura schimbare ce vei vedea la ei, iti vorbesc mai altfel decat atunci cand mergi la spital unde iti vorbeste urit, te repede cit colo, se poarta ca niste ciobani.
Ei la clinica aia privata, sa-i vezi ce zimbitori is laughing niste hahalere cu 7 fete, nici sai nu-i vad pe doctorii romani, nici sa nu aud de ei.

Pe aia casre lucreaza doar intr-un loc aia hai cai mai accept, dar restul, pe linga cas praf in meseria ai, mai se comporta si ca niste ticalosi.

Acum referitor la ce spui tu ca platesti chiar daca ai asigurare, desi platesti spui tu, lucruile nu-s chiar asa cum le vad, sau cred romanii.

Asigurarile usor usor vor deveni si in RO la fel ca si in afara. Daca platesti asigurare aia nu inseamna ca daca mergi la o clincia nu mai platesti nimic.
Depinde ce ti se face, ce problema ai, chiar de platesti asigurare, platesti si ce ti se face pe unde mergi, sau o parte din acea suma o platesti tu.

Uite iti zic eu, am platit vreo 8 mii de dolari pentru o operatie, costul total, cu tot cu asigurare.Dar daca mergeam sa fac operatia asta fara asigurare plateam undeva la vreo 20 de mii laughing

Problema este ca toate au devenit o afacere, de la sanatate la orice in lumea asta se face pentru bani.
Eu daca am intrebat, cit costa aceasta interventie daca am asigurare.Au zis costa 8 mii. Fara asigurare, costa 20 de mii. La care eu am intrebat, inseamna ca asigurarea mea plateste 12 mii si eu 8 mii?

Ce crezi ca mi-au raspuns? Au spus, nu, asigurarea nu plateste mai nimic laughing Zic stai nitel, atunci eu cum platesc 20 de mii fara asigurare.
Pretu e de fapt undeva la vreo 10 mii exemplu meu, dar sistemul sa faca omu sa isi faca asigurare lucreaza mina in mina cu asiguarrile si cu doctorii.

Mai exact asigurarile astea s-au bagat de mult timp si is un fel de intermediari intre tine si doctor.
Asigurarile sau bata peste tot, si au fortat guvernele intr-un fel sa dea legi in avantajul lor, asa ca au venit cu chestia asta, daca mergi la doctor fara asigurare ala sa iti ceara un pret mare, sa te forteze sa faci asigurare, care de fapt nu plateste nimic, tot tu platesti.

Dew ce se face aasa? De ce guvernele accepta asa ceva? Simplu, este vorba despre bani. Daca tu ca client mergi direct la doctor, ai doar un singur platitor de taxe, doctorul care sa zicem iti face un serviciu si trebuie sa plateasca si el taxe pentru banii ce tii ia.

Dar ia sa mai apara si alti platitori de taxe, asa cum is asigurarile.Cite locuri de munca se fac? Ups locuri de munca, toti aia platesc taxe, statu aduna de la mai multi taxe laughing si uite asa tot omu de rind plateste pana la urma tot.

E un lant care s-a format de f multi ani si care nu poate fi rupt, atitta timp cit guvernele aduna bani, no sa elimine asigurarile, adica platitori de taxe la stat.

Cam asa functioneaza f multe sisteme intr-un stat, omu doar are impresia ca il ajuta careva, dar nici pe departe laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Cam nicio acțiune, asta e sistemul medical romanesc, din ce am observat.
Nu știu dacă ai văzut, dar la Pantelimon (daca nu mă înșel) ești pus sa plătești intervențiile daca nu sunt urgente sau ceva gen, chiar daca ai asigurare.

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Si la Tulcea e la fel. Simt ca platesc o asigurare de pomana daca cand am o problema sunt trimisa la clinici private desi spitalul se renoveaza si am observat ca au aparatura moderna...
O endoscopie aici costa 420 ron la privat.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Îmi dau seama și na, înțeleg
Romania e o jungla fara copaci tropicali:)
Bine, daca e sa exceptăm acest caz:))
https://www.google.com/......ut-2739343
In rest, cu Domnul înainte, cam El e singura salvare, fara gluma :|

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Nu inteleg cum astfel de specimene ajung la carma lumii...:/ Pe ce criterii se aleg acesti primari sau lideri? laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Prin rude, de pe pisica, câine, urangutan...

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Haha corect laughing)

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Sper ca macar de data asta sa fentam războiul asta pe bune sau cel puțin să nu fie șosoaca președinte ori vreo stârpitură de la PNL-PSD

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Nu cred ca șosoaca va fi presedinte. In legatura cu razboiul, te referi la asta care se intampla in lume?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Da,in special cel din Ucraina, sper sa nu se împânzească și să iasă un WW3

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Vad ca treaba se cam impute pe zi ce trece, am fost si eu speriata dar acum nu-mi mai pasa. Nu am avut o viata prea roz, sunt neimplinita pe mai multe planuri. Am decis sa nu traiesc in frica si sami traiesc viata atat timp cat imi e dat sa traiesc, nu mai am vreo pretentie de la nimeni si nimic. Nu-mi doresc sa iasa WW3 dar daca Domnul doreste asta noi nu prea avem ce face happy

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Da, chiar da,sunt curios ce urmează,oricum,eu sunt împăcat,daca e sa mor,știu că mor cu inima împăcată chiar daca nu-mi împlinesc toate visurile big grin
Viața roza ți-o poți face privind lucrurile mici ca fiind mari,e o chestie de perspectiva,dar care dă roade.
Adică,un exemplu e sa admir natura și tot ce tine de de ea, decât să plâng că mă refuza vreo tipa sau prefer sa ascult o muzica buna decât să ascult barfele unora și așa mai departe.
Dar și eu,deși la început eram anxios legat de război, acum chiar nu-mi pasă, oricum eu nu pot schimba mare lucru.
Legat de Dumnezeu și planurile sale, vor veni vremuri și mai grele decât sunt acum, presimt

| Scotianca explică (pentru Hyperion7):

Eu am fost o persoana super religioasa si credeam ca acu 1-2 ani vine sfarsitu lumii insa acesta nu a venit.
Traiam intr-o anxietate continua din cauza religiei. Este groaznic sa traiesti tot timpul in frica si nu e deloc sanatos nici fizic nici mental. Renuntasem la multe lucruri dragi care imi aduceau fericire si am suferit de depresie. Legat de vremuri grele probabil asa va fi dar razboaie si cearta sau virusi a mai fost si in trecut nu e nici o supriza oh go on
Si eu am invatat sa ma bucur de toate lucrurile marunte si sa nu mai fiu afectata de ce zice X si Y despre mine.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Scotianca):

Îmi place modul de gândire big grin
Te vreau in echipa mea tongue

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scotianca):

Specimenele alea de la carma tarii sunt alese taman de mama si tatal tau, prin votare!

| Scotianca explică (pentru Violleta2022):

Eu nu mai merg la vot. Oricine castiga e doar un alt corupt.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scotianca):

Atunci de ce naiba te plangi de cine-i alege pe aia?
Cand maica-ta si taica-tu ii voteaza pe aia, iar tu ori esti prea mica ori incapabila sa votezi, de aia ajung la putere aia pe care ii critici tu.
Mergi si poteaza pe cine trebuie, ca data viitaore sa aveti oameni care conduc si fac legi bune pentru tine si ai tai.

| Scotianca explică (pentru Violleta2022):

Violata..sincer Nici nu cred ca mai e nevoie sa-ti dau un raspuns legat de varsta mea ca cititorii pot trage concluzii si despre tine sau varsta ta mai ales la ce incorect scrii...

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Păi pe bune acum și pe cine să ne bazăm? Pe cine am putea vota? Cine-i capabil? Voi tinerii din toate tâmpeniile care-s aici pe TpU nu mă refer la tine ci se știu ei cei care doar umplu internetul pentru a rămâne în top și se dau serioși,cum spuneam toate aiurelile ce se postează aici demonstrează faptul că nu avem certitudinea unui viitor mai bun,plus că toate aceste tâmpenii sunt informații de preț pentru șmecherii care ne conduc și ei se bucură văzând ce vă preocupă pe voi tinerii și în ce hal gândiți și pricepeți viața și au asigurat traiul lor încă o generație cel puțin de acum încolo și nu își fac griji.O țară așa mică și așa de dezbinați suntem și ne risipim și mai mult și ne urâm mai ales de-o peroadă de vreme de când domn' profesor de schi și golf e la conducere. Țara e perfectă,doar că noi oamenii fiecare din noi dacă tolerăm nedreptatea,corupția, șmecheria, viclenia, tâlhăria, violența o vom distruge.

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Înțeleg punctul de vedere și da, in mare parte,aveți dreptate!
Nu am vreo idee legata de pe cine am vota pentru o Românie mai altfel,dar nici cu șosoaca nu vom atinge mari culmi in evoluție și,cel mai probabil,o să revenim la un regim autoritar sau de-a dreptul extremist cu ea in frunte.
Nu zic că nu ar avea intenții bune, dar femeia aceasta în conducerea țării poate face ravagii, asta din ce vad eu.
Daca ne va scoate de sub tutela NATO și Uniunea Europeană chiar că o să fim in pericol din mai multe puncte de vedere, nu doar militar, ci și socio-econimic.
Așa că trebuie să cântărim foarte bine ceea ce facem și cum facem, pentru că riscurile sunt de 10 ori mai mari acum decât au fost de la revoluție încoace,din ce vad.
Corupție va fi și după, infracționalitatea va crește și ea pentru că dacă prețurile vor exploda,traiul va fi și mai prost,iar cu datoriile făcute de prostia asta de coaliție PNL-PSD,o să ajungem cum a fost în vremea lui Ceaușescu,ajugem la cartele, pentru că noi suntem cum suntem iar dacă femeia asta ne scoate din UE... mâncăm...da,din păcate.
Oricine va fi la conducere, nu va mai putea aduce Romania unde a fost cândva, n-ar avea cum, dar nici să ieșim din UE sau din NATO nu ar fi o soluție, părerea mea.
Acum, Dumnezeu cu mila.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Tanti gândește bine, dar acționează prost.Are curaj cât 10 bărbați la un loc.În rest mă abțin să mai comentez,ești prea mic să înțelegi faza cu uniunea și alte alianțe și oricum nu pricep nici adulții.Ce e sigur,e că dacă avem credință cu adevărat EL ne va proteja orice ar fi, orice va veni, așa că nu disperați ci încredere și credință și mai multă, mai mare, mai tare!

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu credință în El, indiferent de cum îl văd alții, indiferent de cum apare în biblie, indiferent de orice, El mi-a salvat viața și îi sunt recunoscător pentru tot!
Cat despre dansa, na, nu știu, om trai și om vedea, până la urmă ce-am avut și ce-am pierdut?
Am trăit în comunism vreo 50 și ceva de ani, am trait și după 2 războaie mondialebig grin
Nu noi, cei ce au apucat, dar daca ei au reușit, reușim și noi să biruim cumva la lumina big grin

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Încă-i bine în lume.Dar omul e veșnic nemulțumit.

| Hyperion7 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Da, subscriu!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Omul poate să fie un "virus" sau un "antidot" pentru semenii săi prin tot ceea ce este el ca ființă, începând de la modul de a gândii, felul cum se exprimă și terminând cu atitudinea, comportamentul avut față de toți cei din jurul său.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scotianca):

Nu mai pune botul la ce scriu userii noi pe aici, ca-s multi drogati care sunt zilnic suspendati si revin cu alte conturi, doar ca sa jigneasca pe toata lumea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Scotianca):

Mai fetita, violata oi fi tu, daca atat te duce capul sa-mi raspunzi.
Rusinos, sa acuzi "toti medicii" unui spital, cand tu probabil ai vazut unul singur, dar ai fost total incapabila sa te exprimi respectuos, si nu ma mir fiindca ai dat dovada de nesimtire aici, de ce te-au si trimis la plimbare.

Bunul simt iti deschide toate usile, dar se pare ca tu nu-l ai, de aceea ai fost trimisa la plimbare.

| Scotianca explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Asa este.

| Scotianca explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Spunele asta saracilor care cersesc la coltu strazii sau cei care se chinuie cu boli in spitale.

| Scotianca explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Inloc sa te rogi sau sa speri pentru cineva ''ca se va face bine''mai bine te-ai gandii la solutii cum sa ajuti oamenii cu adevarat cum ar fi cu bani sau materiale si sa lasi fantezia deoparte.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Scotianca):

Am soluții! Și nu sunt fantezii ci realizabile, dar eu fac ce ține de mine.

| Scotianca explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Ma bucur.