| Mogiojojo a întrebat:

De ce corpul uman are nevoie de somn ca sa se regenereze, ca sa poata trăi? Care e procesul din spate?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Oare nu mai bine citesti despre efectele lipsei somnului?:)) Te vei convinge mai repede:

https://www.medlife.ro/......omnul.html

| J0B0MAT a răspuns:

Din același motiv pentru care și animalele au nevoie de somn, cu toții avem nevoie de aer, apă, hrană pentru a exista, anume că așa funcționează organismele vii. Orice lucru are nevoie de anumite chestii pentru a putea funcționa, exista.

| Lupică27 a răspuns:

E un proces extrem de complex care nu este inca pe deplin inteles, sunt o groaza de procese care se intampla in timpul somnului, toate organele se refac si se odihnesc inclusiv creierul, muschii, tesuturile, etc.
Flora intestinala se reface, etc. etc.
Visele apar in urma unui mecanism de aparare al creierului impotriva stresului din exterior, daca visezi noapte de noapte si tot timpul cat dormi e clar ca ai probleme cu stresul, ceva te macina.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi cum orice aparat are nevoie de curent pentru a funcționa la fel și omul pe lângă aer, apă, hrană, prin somn se "încarcă", se reface și are energie să funcționeze în continuare.