| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey buna am o problema eu stau la curte si am pomi diferite soiuri si nu stiu ce s-a intamplat cu gutuii toti incep sa se usuce de sus frunzele si am mai vazut si in alte parti la fel din ce cauza sa fie si ce ma sfatuiti sa iau pentru ei sa le dau sa isi revina.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, si eu am patit cu un par asa c evasad era incarcat cu fructecrying am fost de m-am interesat si a zis sa il curat si sa il stropesc cu decis

| remus a răspuns:

Cred ca vinovate sunt ploile acide care in ultimul timp cad tot mai des.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @flory429! Gutuiul este sensibil la Paduchele de san Jose, dar din descrierea ta se pare că e vorba de focul bacterian, care este foarte periculos. Curativ, stropește gutuii cu produse pe baza de hidroxid de cupru dar preventiv ramane sulfatul de cupru in prop.de 2-3%, care se da iarna in repaus vegetativ.
Mari succese și o zi cu zâmbet!