| SanduStoica123Sandu a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare
Masinile full electrice au cutie de viteze?
Astept cat mai multe raspuns-uri

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare, daca iti aduci aminte https://www.tpu.ro/......i-placute/

nu toate masinile electrice sunt la fel din acest punct de vedere al "cutiei"...
majoritar EV-urile au un sistem asemanator cu cutiile cu variatie continuă (CVT) adica 1 singura treapta
Mașinile electrice sunt echipate cu o cutie automată, iar sistemul de propulsie al acestora nu are mai multe viteze, similar unei cutii CVT (transmisie cu variație continuă), motiv pentru care ele livrează puterea în mod linear.

in ceea ce priveste masinile electrice se lucreaza intens in acest domeniu, in viitorul apropiat si masinile electrice vor avea cutii automate cu trepte multe, asemanator cu masinile termice/hibride actuale;)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Nu au o cutie de viteze tradițională care schimba trepte.