| Mari0o842 a întrebat:

Salut! Cum pot verifica compresia la un scuter 50cc 2t fără sa îl duc la service? Din câte știu dacă motorul /pistonul nu are compresie, scuterul nu are putere. Ce mai pot schimba pentru ai da putere mai mare, nu piese foarte scumpe?

Răspuns Câştigător
| Ghengbeng18381 a răspuns:

Ce spun unii nu i util fiindcă nu toți avem instrumente necesare. Iti spun eu cum sa o faci "băbește " scoți bujia si o înlocuiești cu un ziar bine înfipt ermetic. Apoi învârti motorul aceasta ar trebui sa fie aruncata dacă motorul are compresie. Sau fa un dop si încearcă sa pui aer cu un compresor cand cilindrul este sus baga aer si vezi că-ți bari ai. Daca tine presiune inseamna ca sunt buni. Daca nu un ser de segmenți de 50 de lei și o sa meargă struna

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Compresia se măsoară cu un manometru de compresie, împreună cu un adaptor pe care îl infiletezi în locul bujiei.
Ca să mărești puterea, ai putea căuta un set motor de capacitate mai mare.
O variantă mai rapidă ar fi benzina cu cifră octanica mai mare (la OMV au de 100) sau chiar kerosen, adică benzina pentru avioane.