| anonim_4396 a întrebat:

De ce e Elvetia atat de scumpa? Se traieste mai bine acolo decat in Norvegia sau Islanda( si aceste doua tari fiind foarte scumpe)!

3 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Sunt foarte mulți factori care duc la mărirea prețurilor.

Important de observat este că prețurile se maresc treptat în timp. Niciuna din această țări nu a fost întotdeauna așa de scumpe.

Prețurile au tendința să crească cu mărirea economiei, în special în capitalism. Și în România prețrile au crescut enorm în concordanță cu venitul anual brut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In toate 3 se traieste bine pentru ca sunt niste economii foarte puternice

| Bărbatbine a răspuns:

În Galați e ciorba 45 de lei, spui că e animalul viu în ea, 7 lei motorina, in Elveția e tot la fel, mi-a zis vărul meu din Vâlcea.