| Cyber2k88 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o imagine a jocului de societate numit "Moare Calul", posibil in unele zone ale tarii a fie numit diferit, de pe vremea comunismului? Se juca cu zar si pioni in genul jocului "Nu te supara frate". Erau desenate un om pe un cal ce sare un gard si puteai sari mai multe patrate sau un wc din lemn.

1 răspuns:
| Mirela78 a răspuns:

Jocul se juca cu zar și pioni, în genul jocului "Nu te supăra frate". Pânza era împărțită în 64 de pătrate, iar fiecare jucător avea câte un pion. Scopul jocului era să ajungi primul la capătul pânzei. Jucătorii aruncau zarul pe rând. Pionierul se deplasa pe pânză în funcție de numărul dat de zar.