| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa incerc sa pictez pe panza cu tempera normale, dar e pentru prima data si nu prea stiu cum sa procedez. Ar trebui sa fac mai intai un contur, sa folosesc mai multa sau mai putina apa, exista tehnici speciale sau ceva de genu?

1 răspuns:
| Madalinamadamadalina a răspuns:

Pe panza se picteaza de obicei cu culori de ulei, dar merg si tempera. Nu trebuie sa pui multa apa caci culoarea va avea un aspect de spalacita. Daca esti inventiva nu ai nevoie de contur.