Care sunt cele mai frumoase carti de citit sub plapuma?

Cartile citite parca pe furis au cel mai mare farmec. Important e sa ai parte de o carte care se "preteaza".
Iata cateva carti numai bune pentru savurat sub plapuma, la lumina calda a veiozei:

Accidentul
Mihail Sebastian
Minerva, 2008
O poveste românească veche de dragoste, ce poate concura cu succes la categoria “Cea mai frumoasă spusă vreodată”, într-un decor de iarnă grea, ski, poteci prin pădure şi presărată cu frământări, îndoieli şi bucurii. A se citi neapărat la căldură.

Screw It, Let’s Do It
Richard Branson
Publica, 2009
Richard Branson este un om de la care ai ce învăţa. Este modelul antreprenorului, a fondat 360 de companii, a avut curaj, o viziune şi a pornit fără nimic. Cartea nu este însă numai pentru antreprenorii în devenire. Este şi pentru cei care au nevoie de o rezoluţie pentru anul nou şi nu ştiu cum să o formuleze.

Exuvii
Simona Popescu
Polirom 2007
Pentru că iarna se luptă copilul din noi să răzbată la suprafaţă, o carte despre cum vede o “fetiţă” de 28 de ani lumea va arăta că nu eşti singurul copleşit de copilărie. Este în regulă
deci să îl aştepţi pe Moş Crăciun cu o farfurie de fursecuri şi o cană cu lapte. Pentru tine, evident.

Îndemn la simplitate
Ernest Bernea
Vremea, 2006
Pentru că iarna este în principiu un anotimp al liniştii, cartea lui Ernest Bernea este potrivită pentru a fi citită la gura sobei. Nimic din tumultul lumii nu pătrunde printre rânduri, paginile sunt prietenoase şi învăluite de înţelepciune împletită cu poezie. Cineva spunea că “citeşti din Bernea şi în jur se face linişte”.

Iubiri dificile
Italo Calvino
Polirom, 2004
Treisprezece aventuri de dragoste sunt cuprinse în volumul de povestiri al lui Italo Calvino, având în mare parte drept protagonişti un bărbat şi o femeie a căror relaţie este umbrită de imposibilitatea comunicării. Nu mai rămâne decât să te regăseşti într-una din tipologii şi apoi să te gândeşti la felul în care comunici tu.

Moartea pinguinului
Andrei Kurkov
Curtea Veche, 2006
Dacă îţi plac pinguinii, fie că sunt ei deprimaţi sau nu, serile de iarnă cu aromă de scorţişoară, ceaiul cu rom şi “sufletul rus”, atunci asta trebuie să citeşti. A se consuma de preferinţă cu un strop de Vasotski.
http://www.teacup.ro/pg/book/view/25553/moartea-pinguinului

Colecţionarul
John Fowles
Polirom, 2002
Este una din cărţile grele, genul pe care tot amâni să o citeşti pentru că nu ai dispoziţia necesară. Cum afară e frig, întuneric şi linişte, nu e un moment mai bun pentru câteva analize psihologice în stilul bine-cunoscut al lui Fowles.

Pe vremea fluviului Amur
Andrei Makine
Humanitas, 2006
Ai spune că iarna ar trebui să citeşti cărţi despre deşert pentru a ieşi din atmosfera friguroasă, însă la adăpostul unei căni cu ceai fierbinte poţi la fel de bine să ajungi până în Siberia lui Andrei Makine. Neţinând cont nici de frig şi nici de regimul comunist greu, trei copii încep să descopere taina vieţii, într-o poveste aşa cum ştie doar Makine să o spună.

Coraline
Neil Gaiman
Tritonic, 2009
O carte cu copii e întotdeauna bine-venită, mai ales dacă trec prin nişte aventuri fantastice. Aşa păţeşte Coraline, care, dincolo de o uşă misterioasă din noua ei casă descoperă o lume aproape la fel ca a ei. Fuga ei de părinţii pe care îi găseşte
acolo, diferiţi (şi mult mai ciudaţi), merită combinată cu filmul cu acelaşi nume.

Cele mai frumoase locuri din Europa
Anne Benthues
All, 2009
Cine spune că iarna este mai greu de călătorit? Dimpotrivă, din patul călduros, de sub plapumă, poţi ajunge în toată Europa, nu îţi trebuie decât puţină imaginaţie. Şi având la
dispoziţie atâtea informaţii referitoare la peisaje, monumente ale naturii, aşezări omeneşti sau obiceiuri din diverse locuri, îţi poţi petrece seara de ianuarie plănuindu-ţi vacanţele de la vară.

Tu ce carti ai savurat sub plapuma?

~ comunitatea pasionatilor de carti si ceai ~

22 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Mai adaug eu Romanul adolescentului miop de M. Eliade, Cismigiu and comp de Grigore Bajenaru, Ultima noapte de dragoste prima noapte de razboi de Camil Petrescu dar si Romeo si Julieta de Shakespeare.

cami
| cami a răspuns:

Exuvii-Simona Popescu si Coraline-Neil Gaiman, mi-au atras atentia cel mai mult. Multumim pentru idei.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Shantaram

Răspuns utilizator avertizat
| Fazanu a răspuns:

Cand incep sa ma doara ochii de la calculator, deci incepand de la ora 4, mai ales daca nu sunt programe prea interesante la tv, citesc sub plapuma la lumina brichetei... cel mai mult mi-au placut cartile de bancuri, iar in lipsa acestora citesc carti si reviste de vanatoare...

| Cryssbest a răspuns:

Recomandarile mele sunt: 1. Jacqueline Susann - "Valea Papusilor", carte ce s-a vandut cu 1. 000. 000 de exemplare in plus fata de celebrul roman"Pe aripile vantului", mai exact in 28. 712. 000 exemplare inca de la aparitie!
2. Phyllis Whitney - "Fantoma Alba din Kyoto" - o incursiune in inima Japoniei zdrobite in urma celui de-al doilea razboi mondial. O poveste inspirata, plina de zbuciumuri sufletesti.
3. "Vedeta", de Kate Coscarelli, o carte superb scrisa.
4. "Fiica lui Mistral", de Judith Krantz - iarasi o carte foarte buna, pe care am rascitit-o de nenumarate ori.
5. Tot ce a scris Michael Crichton, de la "Jurrasic Park" (clonarea e ceva banal in zilele noastre) si pana la "Frica" (unde sb romanului este dat de... un tsunami devastator). Interesant e altceva: cartea a aparut chiar in anul 2004, cu numai sase luni inainte de tragedia devastatoare de pe 24 decembrie 2004!
6. Barbara Delinsky - "Rataciri" (sincer, una dintre cele mai bune carti scrise vreodata). Un stil clar, simplu si "nesiropos".
7. "Insula Delfinilor" de Arthur Clarke. Este superba!

| Pustii a răspuns:

Mie imi place cel mai mult 'Amurg' de Stephenie Meyer mai am un pic si termin ultimul volumhappy

| imiplacemov a răspuns:

Eu am citit o carte superba
singur pe lume se numeste de hector malot

| Bogdy11v a răspuns:

Cartile Agathei Christie s-au dovedit a fi foarte bune.

| Anon96 a răspuns:

Nu e neaparat sa citesti sub plapuma dar o poti citi cand ai timp: invitatie la vals de mihail drumes (e foarte frumoasa carte)

| Stardust_8913 a răspuns:

John Saul, Stephen King, ador cărţile acestor autori pentru că au o tentă de thriller/ horror sunt perfecte de citit noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i recomandat sa citesti sub plapuma. O sa-ti strici ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romeo si julieta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invitatie la vals va va fermeca de mihail drumes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asi vrea sa spun si eu o carte care chiar merita sa o citesti sub plapuma si oriunde. Shogun volumul 1 si volumul 2 De catre James Clavell.

| danutzz008 a răspuns:

The Shinning - Stephen King

| Theodor_2430 a răspuns:

Eu zic ca nu e bine sa ciesti sub plapuma

| blue_6227 a răspuns:

The Secret de Rhonda Byrne, mi se pare o carte fantastica, foarte multa psihologie

| princ3ss a răspuns:

Kama sutra

| Ralucutza_9407 a răspuns:

Pai niste carti frumoase ar fi:
,, Alba ca zapada si cei sapte pitici,,
,, Fat frumos din lacrima,,
,, Povestea printului cel neadevarat,,
,, Povestea porcului,,
,, Povestea boastei testoase,,
,, Croitorasul cel viteaz,,
,, Tichia magica,,
,, Intaia noapte de dragoste intaia noapte de razboi,,
,, Invitatia la vals,,
,, Cenusareasa,,
,, Copilul cel istet,,
,, Bunica,,
,, Bunicul,,
,, Domnul Vucea,,
,, Domnu' Trandafir,,
,, Bursierul,,
,, Bubico,,
,, Domnul Goe,,
,, Mentiune,,
,, Lantul slabiciunilor,,
,, Caldura mare,,
,, Pacala,,
,, Inul si camesa,,
,, Un om nacajit,,
,, Fata babei si fata mosneagului,,
,, Cinci pani,,
,, Capra cu trei iezi,,
,, Punguta cu doi bani,,
,, Soacra cu trei nurori,,
,, Prostia omeneasca,,
,, Mica sirena,,
,, Hainele cele noi ale imparatului,,
,, Povestea privighetorii,,
,, Soldatul de plumb,,
,, Pinochio,,
Cam atat, dar eu iti recomand sa nu citesti sub plapuma...

| Nicolaşa a răspuns:

Cărţile care ascund în ele lucruri pe care nu vreau părinţiii să ţi le spună sau poate nu doresc ca tu să le vezi dacă eşti sub plapumă şi la îndemînă o lanternă aceasta art fi ideea perfectă