| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Care au fost formele de conducere pe timpul imperiului roman? ( regalitatea, republica? ) funda

Răspuns Câştigător
| florina200 a răspuns:

Regalitatea,republuca,imperiu

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Puterea politica era exercitata in mod formal de trei factori: imparatul, senatul si magistratii, dar in realitate intreaga putere era concentrata in mana imparatului. Instalarea imparatului se face in baza unui ex de imperio, care era adoptata de catre senat, dar capata forma legii prin aclamatiile poporului. Aceste aclamatii, intotdeauna cumparate de catre magistrati, aveau darul sa pastreze aparenta ca poporul hotaraste in cele mai importante probleme din stat. Imperiul roman a fost fondat in anul 27 de catre imparatul Octavian August, nepot si fiu adoptiv al lui Caesar. Desi a mentinut toate formele republicane in fapt el a fondat imperiul, el conducand statul roman ca un adevarat autocrat.

| Zenithf a răspuns:

Imperiul Roman a avut pe rand: republica, triumvirat, dictator, imparat.

| KungFuBoy a răspuns:

Regalitatea,republica si principatul big grin