| Yordache_Samuel_1994 a întrebat:

Mi-a expirat cartela Vodafone și fără sa între în perioada de gratie și ca să salvez numărul m-au pus sa fac abonament de 8 euro pe luna timp de 2 ani, e corect ceea se fac? Pot sa ma mut la alt operator?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te-au pus ei automat? Nu cred ca nu ti-au cerut acordul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti, daca ai semnat contractul cu Vodafone, 2 ani acolo stai la ei, ca daca te muti platesti niste amenzi de te ustură si in fund.

| Simpatic a răspuns:

De mutat te poti muta la alt operator insa va trebui sa achiti contractul cu Vodafone pe intreaga perioada contractuala, adica 24 de luni si costa destul.
ramai la ei, trebuia sa fii atent sa nu ajungi sa "iti expire" numarul, asta inseamna ca nu ai incarcat cu credit numarul cel putin 6 luni de zile, astfel incat cartela a fost dezactivata si numarul odata cu ea.
Este intelep sa stai la Vodafone acum, 24 de luni dupa care poti sa alegi dupa trecerea acestui termen sa inchizi abonamentul si abia apoi te poti duce unde doresti tu, la un alt operator.

| mastadont a răspuns:

Nu asculta de ce zic ăștia, e total fals. Poți renunța oricând la abonament fără să plătești nimic și să te portezi în altă rețea, conform legii nu ești obligat să plătești pentru niște servicii de care nu ești mulțumit. Trebuie să plătești doar dacă ai cumpărat vreun telefon de la ei, și atunci plătești doar telefonul nu și abonamentul. Și eu am pățit-o cu telekom acum vreun an 2 și am reziliat contractul cu ei pe motiv că nu mai sunt mulțumit de serviciile lor și mi-am portat numărul în altă rețea. Au încercat ei să îmi spună că să plătesc lunile pe care le aveam dar i-am amenințat cu o reclamație la protecția consumatorului și au tăcut repede din gură. Ai însă grijă ce semnezi că ăștia sunt cam hoți, mai bine faci o cerere de pe calculator simplă, în care declari că dorești rezilierea contractului și dai datele de buletin, doar de atât ai nevoie în mod legal, și le-o trimiți După aceea ei sunt obligați în termen de 30 de zile parcă să-ți rezilieze contractul.
Nu mai știu cum e exact cu portarea, dar poți încerca să suni la altă rețea, digi de exemplu, că au abonamente mai ieftine, și poate se ocupă ei de reziliere cu Vodafone și de tot.