| supraponderallacap a întrebat:

Vreau sa-mi construiesc o casa si doresc sa stiu ce se ia in considerare la fundatia casei, nu vreau o casa cu fite, parter+mansarda locuibila deci o inaltime de 5 m la mijloc si 4m laterale, cit de adinca trebuie sa fie fundatia si ce trebuie sa contina? mentionez ca peretii exteriori o sa fie din bca izolati cu polistiren de 10cm. iar cei interiori de rigips iar tavanele din lemn

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adincimea fundatiei trebuie sa fie sub limita de inghet din zona dvs. Orientativ, la -90 cm.
Structura fundatiei este stabilita de proiectant.
In general se face un studiu geo al terenului. Cred ca doriti sa treceti peste aceasta, asa ca daca nu sint probleme deosebite ale terenului, probleme ce se pot constata si cu ochiul liber ( asa se si face primul pas al studiul geo ), adica alunecari de teren, tasari, apa de suprafata ...mergeti pe cota de fundare data mai sus si nu aveti probleme.
Informatii despre teren se pot lua si de prin vecini.

7 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Pământul pe care e construit. Se ia probe de sol.

| katala a răspuns:

Asa o casa mi-am facut si eu anul trecut, numai ca in loc de BCA am folosit caramida; fii atenta Gina :
-orice arhitect colaboreaza si cu un inginer "de rezistenta", care calculeaza si raspunde (sub semnatura pe proiect) de rezistenta constructiei; EL iti va spune ce fel de fundatie sa faci, dupa ce studiaza tipul de sol din zona, panta terenului, si alte chestii numai de el stiute. musai sa tii cont de sfatul lui, pentru ca eu era sa o dau in bara daca nu aveam norocul sa dau peste un astfel de om (mi-am construit casa in regie proprie, si credeam ca eu sunt cel mai destept si ma pricep la toate). Mult noroc, si daca mai vrei sa afli ceva in domeniu, trimite-mi mesaj!

| ana_3219 a răspuns:

Cel mai bine consulta un inginer constructor pe civile. el e in masura sa te ajute la fata locului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ana / Inginerul construieste. El nu proiecteaza, nu face studiu geo, rezistenta... el este EXECUTANTUL proiectului.
Asa ca, el nu are competenta de a da sfaturi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Handicapati!

| assa a răspuns:

Va pot ajuta eu, va pot da ce detaliu doriti. IM: byaanahi2008

| conprocasa a răspuns:

In general, adancime fundatie circa 100 cm, latime 50-60 cm. www.conprocasa.ro