| Tudiii736 a întrebat:

Salut, acu 4 luni am achiziționat un iPhone XR iar bateria telefonului se descarca relativ greu, iar acum l am ținut închis 2 săptămâni iar peste noapte mi se duc în jur de 10% ale bateriei, iar sănătatea bateriei este 100%

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Al meu este nou si pierde 8 % noaptea.
Dezactiveaza wi-fi bluetoth si localizare daca nu le folosesti.
Dezactiveaza Share iPhone & Watch Analytics, Improve Siri & Dictation și Share iCloud Analytics în secțiunea Analytics & Improvements, din Settings > Privacy.

| Korkodeln a răspuns:

Desi telefonul are 6 ani deja, o asemenea descarcare rapida e mai degraba data de o aplicatie care ruleaza in backgorund.

E posibil ca senzorul de "sanatate" al bateriei sa necesite calibrare, trebuie sa lasi telefonul sa se descarce pana se opreste singur si apoi sa il incarci 100%, in cazul asta senzorul se recalibreaza si poate masura OK, o baterie de 6 ani neschimbata nu are cum fi 100%.

Daca intri la Setari->Baterie vezi ce aplicatii iti consuma cel mai mult.