| anonim_4396 a întrebat:

Buna azi am scanat pc-ul cu programul reimage pc repair online si mi a gasit un virus keylogger award si nu pot sa il elimin nici cu antivirusul si nici cu malwarebytes. c alte programe m ar ajuta.va rog e urgent

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Sterge virusul/keyloger sau ce este din SAFE MODE cu MalwareByte Antimalware! Nici un program nu-l sterge daca este activ. In Safe Mode keylogerul nu este activ. Pentru a intra in Safe Mode ->Da un restart la pc si cand apare prima imagine pe ecran apasa tasta F8 de mai multe ori pana iti apare un ecran negru cu scris alb de unde alegi SAFE MODE.
Dupa ce intri faci dezinfectia cu MalwareByte si se sterge!

Apoi foloseste si Combofix de aici:
Combofix
http://www.softpedia.com/progDownload/Combofix-Download-152805.html
sau direct exe http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messengre, firefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Apasa 1 si da-i Enter. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. clik pe remove!

Bafta!

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Google-norton eraser power-descarca-l-run-gata, scapi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru asta, rezolvarea este cat se poate de simpla:
Descarca http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe ComboFix
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (Yahoo Messenger, MozilaFirefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa sa curete sistemul.
Confirma cu Yes de fiecare data
Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.

la final salveaza un notepad in C:\ trimt-mi prin mesaj privat constinutul acelui notepad, in ele se vede daca ai avut in realitate un keylogger si daca s-a sters.
Keylogger este un program care inregistreaza parole si usere care in final ajung trimise unei persoane rau intentionate si care te poate lasa fara conturi de messenger, a unui cont de forum etc.

| itextrat a răspuns:

Un top cu cei mai buni antivirusi din 2016: http://www.digitalcitizen.ro/......-al-anului