| Leonard_Corchez_1997 a întrebat:

Am un router TELEKOM SERCOM si nu stiu cum sa fac sa imi functioneze internetul cu cablul LAN.Acum imi functioneaza doar prin wireless... Ajutor!

1 răspuns:
| Bledard a răspuns:

Din moment ce ai conexiune la internet prin wifi conexiunea filara este la fel de simpla ca si bransarea unui cablu.
-Verifica daca ai conectat bine cablul in PC ( in portul LAN pentru internet / numit Ethernet sau RJ45 )
-Verifica celalalt capat al cablului sa fie bagat in portul corespunzator al routerului ( partea LAN - de obicei cu galben )
Daca conexiunea se efectueaza ar trebui sa se aprinda niste luminite la baza portului. Daca si routerul si calculatorul sunt aprinse dar luminitele alea mici de la capetele firului nu, atunci se poate de asemenea sa fie o problema cu cablul.