| juststtefana a întrebat:

.. happy
Stim cu totii ca primele doua porunci din Decalog spun asa :
" I. Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
II. Sa nu-I faci chip cioplit. "
Hmm...
Daca poruncile spun asa, atunci de ce ne inchinam la icoane si tot felul de statuete care Il infatiseaza pe Iisus Hristos sau pe Fecioara Maria?

Vreau sa mentionez...ca i-am pus aceasta intrebare si profesorului de religie si mi-a zis ca noi nu ne inchinam la lemnul cioplit din rama icoanei, la sticla taiata sau la hartia din interiorul icoanei...ci la ceea ce infatiseaza acea icoana, adica pe Mantuitor.
Si mai zicea ca daca vrem sa ne amintim de cineva...nu ne uitam la o poza de-a lui?

Eu tot sunt nedumerita cu privire la situatia asta...

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a poruncit sa nu ne inchinam la idoli facuti de maini omenesti.Nici la vreo asemanare nici din cer nici de pe pamant.Cine se inchina lui Dumnezeu, se inchina in Duh si in Adevar, dintr-o inima curata.Nu trebuie sa asculti de oameni. Asculta de Cuvantul lui Dumnezeu.In El vei gasi raspuns la intrebarile tale. Duhul Sfant este acel ce te calauzeste.Asculta de El.Isaia 44:11,, Iata toti inchinatorii lor vor ramanea de rusine, caci insisi mesterii lor nu sunt decat oameni; sa se stranga cu totii si vor fi acoperiti de rusine,,

| Vizitiul a răspuns:

Proful tau de religie e unul din aia multi, care abereaza in cor. Zi-i ca un individ pe nume Vizitiul, l-a intrebat de ce iau preotii bani la botez. Ca Ioan nu i-a luat bani la Iisus cand l-a botezat in Raul Iordan. Si mai spune-i ca un crestin are nevoie de-un simbol in suflet, nu pe pereti sau pe icoane.

HepHap
| HepHap a răspuns:

E bun raspunsul lui @Ea. Pentru mai multe explicatii, citeste si raspunsurile pe care le-am dat la intrebarea asta:

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Alphawolf a răspuns:

Eu inteleg nedumerirea ta. Profesorul tau si majoritatea care ti-au raspuns zic ca omul nu se inchina la lemnul cioplit, ci la ceea ce infatiseaza acea icoana. Intrebarea este: Ce infatiseaza acea icoana? Raspuns: Un chip din imaginatia omului. De ce sa ma inchin eu la un chip din imaginatia altora, de ce sa nu ma inchin la un chip din imaginatia mea? Daca fac un chip cioplit, la cine ma inchin, la chipul cioplit sau la chipul din imaginatia mea? Imaginatia este totul.

"Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine." Voua vi s-a aratat vreo unul?

| Alphawolf a răspuns:

Raspunsul lui @Anca15 este dovada clara ca nu toata lumea se roaga la ce reprezinta icoanele, mai sunt si persoane care se roaga la chip cioplit. Apare intrebarea: cine este de vina, persoana care se inchina la chip cioplit sau persoana care promoveaza inchinatul la icoane?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Porunca biblica se refera la faptul ca nu ai voie sa pui mai presus de Dumnezeu pe nimeni si nimic din ceea ce exista pe lume, nu ca nu ai voie sa te inchini la icoane, ca oricum nu te inchini la lemn.

| siwel a răspuns:

E ciudat.
Cei care au inventat icoanele (chestia ca Evanghelistul Luca a facut prima icoana a maicii Domnului e penibilahappy ) nu au avut intentia niciodata sa se inchine la ele.
Erau asa cum ti-a spus profu si altii pe aici doar imagini care sa directioneze oamenii inspre ceea ce ele doar reprezentau.
Ce ne facem insa ca oamenii ajung sa cinsteasca si chiar sa se inchine la icoane in sine si nu la ce reprezinta ele?
Cum sa ne explicam altfel tzucatu icoanelor? Vor sa zica teologii ca atunci cand omu tzuca o icoana o tzuca pe buze pe fecioara Maria? Doamne fereste (imi facu-i si semnu crucii) Yack, mi-i scarba...
Icoanele sunt ok pentru mine. Practicile care au "inflorit" in jurul lor sunt jenante. Si din pacate clerul nostru atoatetolerant promoveaza toate floricelele la pachet cu chestia simbolica...
Mare-i salata Domnului si multe ingrediente stricate sunt in ealaughing

| siwel a răspuns:

@Ea
Imi cer scuze pentru replica. Ai dreptate, Eusebiu din Cezarea in lucrarea "Istoria Bisericeasca" de prin 250 AD, relateaza chestia cu Evanghelistul Luca.
Problema e ca istoricii spun ca in primele 3 secole (cand crestinismul era miscare de masa, nu religie institutionalizata) icoanele nu existau. Imaginile care au fost gasite nu erau venerate, ci erau doar relatari (un gen de benzi animate) in care apostolii nu aveau aura sau nimic special in ele (cazurile erau oricum exceptii)
Explozia lor a venit cu paganul Constantin care a oficializat crestinismul si care in buna traditie romana a pus pe sfinti si pe Hristos pe toate noile cladiri alocate crestinilor pentru biserici si pe cladirile politice, langa chipurile bravilor cezari.
Daca vei studia un pic despre ce spun istoricii despre data aparitiei icoanelor in practica bisericeasca, vei afla ca (ciudat) acestea nu au fost oficial instituite ca practica decat la Cociliul ecumenic din 787.
Ce zici?
Ma intreb si eu: Crestinismul de pana in secolul 3 nu avea vreme de imagini pentru ca il avea pe Hristosul viu manisfestandu-se cu iubire si putere in mijlocul comunitatilor de crestini persecutati. Acum avem nevoie de ele pentru ca? probabil nu-l mai dorim pe Hristos, ci doar imaginea lui pe care o putem controla? who knows?

| Skylar a răspuns:

O icoana are 2 parti
1.Istorica(aduce aminte de anumite evenimente, persoane)
2.Religiosa(te gandesti la Dumnezeu cand te rogi nu la poza)
Oricum in religie e mult sens propriu combinat cu filosofie...complicat.eu personal nu inteleg nici macar a mia parte din religia ortodoxa

| carpediem a răspuns:

Ce tot bateti campii ca nu te inchini de fapt la lemn, desen, etc.Atunci de ce le-a mai pus acolo, de ce le-a mai inventat? Fata, e simplu, tine cont: ce tie nu-ti place, altuia nu-i face, nu face nimic contra naturii. Daca poti face asta, atunci God va fi multumit. Nu te mai lua dupa toti ametiti cu citate si tra la la...Important e sa gasesti linistea interioara sa fi in armonie cu natura. Popii nu sunt decat niste hiene ciubucare care merg cu limuzine scumpe... din mila domnului.

| Borgir a răspuns:

Un preot ar raspune ca icoanele odata sfinite prin viata eu personal as vrea sa mentiones efectul de turma(unul trece starada pe rosu si mai vin 10 dupa el) cam asa este si cu treaba asta nu poti scoate un om hipnotizat din ale lui asa usor.

| Ea a răspuns:

Profesoara mea de religie mi-a dat un material in care scrie asa: "Este adevarat ca Moise a spus poporului:" Nu-ti face chip cioplit, nici turnat si nici vreo asemanare din cele ce sunt sus, din cele ce sunt pe pamant jos si din cele ce sunt in apa si sub pamant"(Deuteronom 5:8). Si atunci, oare preacredinciosul slujitor facea ceea ce si oprea? distrugea ceea ce construia? El care a spus "Sa nu faci chip cioplit", el care a sfaramat vitelul turnat (Exod 32:20), el insusi faureste din arama sarpele? Da, a faurit "Icoana crucii" care a fost folositoare pentru preinchipuirea Adevarului, drept chip si umbra a celor viitoare. "Dupa cum Moise a inaltat sarpele in pustie, tot asa sa se inalte si Fiul Omului ca toti cei care cred in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica"(Ioan 3:14-15). "
Tot Moise a primit porunca din partea lui Dumnezeu sa puna chipurile heruvimilor pe chivotul legii (Exod25, 18-22; 36,8) in fata carora poporul se inchina cazand cu fata la pamant, in fata carora se aduceau jertfe(III Regi 3, 15); preotii tamaiau inaintea lor (Exod 30, 8) si inaintea lor se aprindeau candele (Exod 27, 20-21).
Faptul ca primele icoane pictate au apartinut Sfantului Evanghelist Luca (ele fiind reprezentari ale Maicii Domnului) intareste convingerea ca icoana este bineplacuta inaintea Domnului.

| Ea a răspuns:

@ siwel
Penibil? Cine spune ca nu este intr-adevar facuta de Evanghelistul Luca? Sau poate ti se pare penibil faptul ca ne inchinam la ele. Bine, dar Iosif s-a inchinat la varful toiagului lui Iacov. Insemna ca si-a facut idol, sau ca este unul din "ingredientele stricate"?

| only me a răspuns:

Pai nu e nimic dificil. Pur si simplu, tu te inchini la ce sugeareaza si infatiseaza icoanele. Dupa cum stii, acestea sunt o cale de comunicare cu Dumnezeu.happy

Răspuns utilizator avertizat
| dafna a răspuns:

Probabil a fost convenit si asta, ca sa prinda mai bine religia.
In conditiile in care crestinismul aparea pe fondul unei religii monoteiste practicata-iudaismul, trebuia sa vina cu ceva nou. Desi Vechiul Testament spune ceva, de multe ori crestinismul a convenit altceva, nu putea sa fie identic cu iudaismul de care incerca sa se indeparteze, astfel s-au dat semnificatii noi lucrurilor, sau convenit altele. Exemplu Geneza, nu scrie nicaieri ca Dumnezeu s-a odihnit duminica, ca a saptea zi, ci dimpotriva duminica muncea de zor. Crestinismul stie asta si stie ca saptea zi, ziua de odihna e sambata de fapt, dar ca se diferentieze de iudasim s-a convenit si a fost declarata a saptea zi duminica-nimic religios aici pur si simplu conventie.

| juststtefana explică:

Only me - Calea de comunicare cu Dumnezeu este rugacunea...nici decum nu comunici cu Dumnezeu prin icoane...

| juststtefana explică:

Lemonshu - Nu folosesc acest site ca pe o calauza...
Am avut o curiozitate, iar profesorul de religie nu m-a lamurit; asa ca am cerut niste pareri.
Nu vad cu ce am gresit?!

| Tron a răspuns:

Pentru toti credinciosii care refuza sa se gandeasca daca Dumnezeul lor e real sau nu, sa arda Biblia si sa mai vada si realitatea.Nu mai suntem in secolul III, sau i.h.Pacaiti-va ca cine stie, poate ajunge-ti in Iadlaughing.Mai iesiti si din majoritate si incercati sa ganditi, ce va e frica atat de Dumnezeu ca va arde pe rug sau va trimite Petru in Iad.Cat despre cele 10 porunci, la gunoi cu ele, la Recycle Bin cu ele.

| Epurean a răspuns:

Eu cred ca profesorul tau ti-a dat cel mai relevant raspuns. Icoanele sunt sfintite iar ele sunt ca o legatura intre tine si Dumnezeu

| Narfundo a răspuns:

Probabil asta e singuru mod prin care putem sa il vedem pe Iisus si alti sfinti. Daca ei au fost din antichitate pictati, doar nu o sa aparem noi acum cu filmulete pe youtube despre ei in biserica.Pun si ei tot icoane sa arate mai bine".
Oricum nici eu nu sunt asa atasat de icoane.Sincer,imi provoaca o stare de disconfort.Cel mai bine este sa traim cu bunul Dumnezeu in suflet" minte.

| Alexandru_7007 a răspuns:

Eu nu mai sunt ortodox, m-am trezit totuşi la realitate. Şi am studiat cu atenţie Biblia! Şi, mai nou sunt doar creştin. Deşi, m-am hotărat sa devin Crestin dupa Evanghelie! happy La noi, e doar relatia PErsonala cu Dumnezue prin Inima. Nu printr-o statuie sau un lemn pictat. Si o sa-ti explic pe mess cum am ajuns sa ma pocaiesc. happy

| Alexandru_7007 a răspuns:

Prima poruncă de fapt este cum ai zis-o tu, dar cand spui:
Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau. Sa nu ai alti dumnezei, adu-ti aminte. Că Dumnezeu inseamna, Tatăl, Fiul & Duhul Sfânt.

| ruxi1728102 a răspuns:

Porunca nu se refera la icoane.ci la crearea altor "dumnezei", zei, idoli.cum vrei tu.religia noastra sustine ca avem un singur Dumnezeu si numai lui trebuie sa ne ...inchinam si rugam

| Gabytza_5389 a răspuns:

1. la prima porunca nu vad de ce esti asa nedumerita... trebuie sa ai un singur dumnezeu. adica sa cred doar in d-zeuul adevarat. pentru ca sunt multe religii care (mai bine zis oameni) isi fac sculpturi la care se inchina. tu cand te inchini sigur te gandesti la dumnezeu, nu la poza sau la lemn etc, nu?laughing

| HaDeS_9190 a răspuns:

Da, profesorul tau are dreptate, tu nu te inchini la lemn sau la sticla ci la ceea ce infatiseaza (Mantuitorul...etc)asa cum o mama se uita la o poza cu fiul sau nu la rama sau la suport...

| alexutza003 a răspuns:

Fix acelasi raspuns mi-a dat si profesorul meu dar uite priveste din punctu asta de vedere cei care faceau chip cioplit si asemaniri ale lui dumnezeu din lemn piatra si din ce or mai facea ei, ei venerau acele statuiete pe cand noi nu veneram icoanele nu aducem ofrande sau facem sacrificic pentru a multumi icoanele cum faceau oameni in antichitate pentru statuiete zei etc. noi doar aveam nevoie de icone de cruciulite etc pentru a ne mai aduce aminte ca exista ceva acolo care ne pazeste si ne ajuta la greu asa cum pastrezipoze cu cei dragi ca sa iti aduci aminte de ei atunci cand ei nu sunt langa tine

| MadaPitbull a răspuns:

Ai dreptate, aceste porunci arata clar ca nu trebuie sa ne inchinam la icoane sau ceva de genu...si porunca "sa nu ai alti dumnezei in afara de mine" arata ca nu trebuie sa ne inchinam nici la Maria, Isus, sau alti,, doar lui dumnezeuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La revedere olivia.prea multe intrebari iar eu am facut bataturi la degete pe aceleasi subiecte.sanatate multa si Domnul fie calauza ta.nu TPU.

| anonim4565 a răspuns:

Eu am sa va pun o intrebare:care este cel mai bun exemplu de crestin?
eu va spun ca este Isus. faceti ce a facut el si veti ajunge in cer.
s-a inchinat isus la icoane? nu! nu s-a inchinat atunici nici noi nu ne inchinam.ce atunci nu erau vopsele sa faca imagini? erau dar nu este bine sa te inchini niciunui obiect sau finta sau sfant ca eu nu zic ca nu au fost sfinti maria sau iosif sau petru etc dar in numele unei singure persoane am fost mantuiti, isus.el e calea adevarul si viata. daca mergem pe urmele lui nu vom vedea iadul.de aceea va spun icoanele nu au nici o legatura cu dumnezeu, sunt lucrari facute de om. apropo cand a facut moise acel sarpe a facut-o pentru ca i-a zis dumnezeu nu pentru ca nu avea cui sa se inchine.ce mai buna invatatura este biblia
nu ascultati ce va zice popa asculta ce zice biblia ca ea nu minte niciodata.