| anonim_4396 a întrebat:

big grinAm mai spus asta intr-o intrebare anterioara si o spun din nou!laughingVreau sa fac un curcuit cu o baterie (9V de exemplu) si o sarma care sa se inroseasca/incinga foarte tare, sa fie dintr-un material sensibil (mi s-a spus ca sarma de nichelina de 0. 15mm e buna da' nu cred ca am de unde face rost)!happyIn fine,nu asta era subiectul... vreau sa stiu care e proprietatea materialului care il determina sa se incinga/inroseasca repede (cred ca e vorba de rezistivitate,care trebuie sa fie cat mai mica) si cum trebuie sa fie sarma,lunga si subtire sau scurta si groasa? Si ce conteaza mai mult intr-un circuit de genu',voltajul bateriei sau amperajul acesteia?straight faceVreau si o explicatie daca se poate,si sa-mi spuneti si o sarma care se incinge/inroseste repede (care poate arde un bat de chibrit de exemplu) dar sa pot face rost de ea,sa-mi fie la indemana, multumesc!:*

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"si cum trebuie sa fie sarma, lunga si subtire sau scurta si groasa?"

Mai Zgabeata Iftodie stii cum zice femeile ca le place sa fie scula barbatului? Cica de de suptire sa fie cat de groasa si de scurta cat se poate de lunga.
Acu' sa trecem la caprele noastre, ti-am mai explicat o data cred (parca aveai alt nume). Pentru ce iti trebuie tie ai nevoie de cateva spire de nichelina 0, 15 (aprox. de 7 ori mai subtire decat 1mm). Nichelina o gasesti la magazinele de electrice. Faci 4, 5 spire pe o sarma de 3, 4 milimetri grosime si o pui la bateria de 9v pe care o ai. Daca nu se inroseste la valoarea care vrei leaga in serie doua baterii sa maresti puterea. Dupa ce declasezi bomba si iti sare târtiţa in aer sa-mi spui cum a fost. Bateria pe care o ai e genul acesta?
http://www.philips.ro/......1b_10/prd/

| Skylar a răspuns:

Daca creste lungimea si grosimea creste si rezistenta (smug), oricum ia ceva subtire (ia un fir dintr-un fir electric, adica din firele ale impletite) si experimentezi cu lungimea

| Wehrmacht a răspuns:

Sistem electric de aprindere?

http://www.youtube.com/watch?v=eqlDrpUTEtc

Zic asta....asa,pentru orice eventualitate.Nu pune in recipient de metal.