| StrongHeart a întrebat:

Pentru ce cauze merita sa mori? Daca exista vreuna.

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru Hristos

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pentru Zeus!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vad ca te simti direct atacat si ofensat de opinia inofensiva a unor oameni. Oare n-are voie oricine sa aiba propria lui opinie fara sa fie atacat si batjocorit de frustrati?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vad ca mi-ai marcat raspunsul ca tiind eronat. Ce e eronat in asta? Ne-a intrebat noi pentru ce am muri si eu am zis pentru ce as muri eu. Cum poate fi asta un raspuns eronat in viziunea ta si cum te afecteaza asta pe tine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ai muri pentru un personaj de poveste. E mai mult decat eronat, dar hai sa o lasam la stadiul asta. Bine, e totusi si un pic amuzant pe linga eronat. Tragi-comic, mai precis. Am zis eu ca ma simt atacat si ofensat? Am acordat un rating asa cum am considerat raspunsul tau. Nimic nu te opreste sa faci ca 99% dintre drept-crestinii de pe site care incep sa imi dea eronat si nefolositor la raspunsuri fara sa aiba macar vreo treaba cu domeniul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E eronat pentru cine? Pentru tine? Ce treaba ai tu cu viata personala a altor oameni? Eu personal cred ca Hristos e chiar Dumnezeu. Cine esti tu sa-mi spui ca nu e? Ce interes ai tu sa-mi spui ca nu e?
Si daca ar fi doar un personaj de poveste, cu ce te doare pe tine ca eu mor pentru ce vreau eu sa mor?
De ce trebuie sa batjocoresti credinta altor oameni? Nu te afecteaza cu absolut nimic deci nu vad rostul insultelor inutile.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Alo nenea, vezi ca omul nu ti-a dat in cap sau ceva ca sa reactionezi de zici ca te-a ofensat maxim sau ceva. Mai degraba tu esti ala ofensat pentru un simplu,, eronat" si ca iei lucrurile mult prea personal. Si hai sa iti zic eu ceva despre Hristos, Dumnezeu sau mai stiu eu ce : Acolo sus nu e un Dumnezeu un Allah sau mai stiu eu ce nume inventate de om. Acolo sus e pur si simplu o entitate si am iti pot explica foarte clar. La ultima misiune in Afganistan in care am fost un araboi care credea in Dumnezeul lui si a tras cu ag-ul ( pentru tine rpg7, ag 7 ) inspre noi. Acum pot sa zic o chestie : Daca Allah chiar exista araboiul trebuia sa ne nimereasca in plin si noi sa avem cat mai multe pierderi dar nu a fost Allah ci pur si simplu o entitate divina care a zis ca,, contractul" lui pe lumea asta e gata si trebuia sa se duca in urmatoarea. Asa ca a ratat si l-am gabjit ( da, la 23 de ani sa omori nu e tocmai ok, recomand totusi daca tu vrei sa ai nopti nedormite, eu unu nu din cauza regretelor nu pot sa adorm pentru ca nu am deloc ). Daca Dumnezeu exista ii apara pe militarii romani care au murit pana acum pentru ca,, Oastea e crestina" ( fragment din imn ) si lupta in numele lui Hristos si mai stiu eu ce chestie ( iti alegi ce motiv vrei tu, mie nu-mi pasa ). Dar nu a existat si s-a intamplat ce s-a intamplat. In incheiere ti-as recomanda sa nu te inchizi in cusca asta a ignorantei spunandu-ti ca tu esti crestin si ca vai doamne TOTI se iau de tine, te judeca, se leaga de credinta ta si ca te ofenseaza, pentru ca nu ti-a zis nimeni nimic, nu te-a batjocorit nimeni sau ca intereseaza pe cineva pentru ce vrei tu, din partea mea si a mai multora de aici si maine poti sa te arunci si tu in aer in numele domnului, ca nu intereseaza pe nimeni deci nu mai fa atata pe victima si invata sa asculti drk ce ti se scrie aici si nu mai interpreta degeaba

| CostinAlamariu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cum sa nu-si bata joc de mine? Cand a zis "pentru zeus" n-a facut cu vreun scop bineintentionat in orice caz. Si eu nu sunt ofensat. Vad ca tu esti cel ofensat fiindca ai scris dita mai romanul si te-ai bagat intr-o discutie care nu te priveste cu nimic.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pune si ia tot borcanu ( adica ia totu de-a bune si sari in sus ca maimutoiul pentru o simpla gluma ). Prin comentariul asta ti-ai aratat adevaratul intelect bai cap de creta ce esti. Daca tu crezi ca un om care scrie mult e ofensat inseamna ca esti un ignorant cat casa de mare ( aici te-am facut prost mai pe indirect si acu chiar imi bat joc de tine si ti-o zic in fata ). Prin,, romanul" ala am incercat doar sa iti explic frumos niste lucruri bai bolovane dar tu ai interpretat ca is ofensat sau mai stiu eu ce.Si app... Pot sa ma bag in orice discutie pentru ca asta e un site public, nu e site-ul mamei ta pe romaneste asa ca ciocu mic ca s-au impartit pijamalele la tine

| CostinAlamariu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Daca pe tine atat te duce mintea si cei 7 ani de acasa sa jignesti oameni la intamplare atunci n-am ce sa zic decat ca parintii tai au facut o treaba groaznica in a te educa.

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa mor ca prostu pentru o iluzie? Hahaaa. Never.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Mosotti):

Vezi ca ofensezi omul si iti da block dupa aia rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E eronat pentru logica si bun-simt. Faptul ca o neg inseamna batjocura la tine, interesant. Dar nah... fa-o pe ofensatul, ca doar asa a fost crestinismul de la inceput, o religie pentru tinut sclavii in friu.

| Mosotti a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Lasa ca stie el ca am zis bine. Si majoritatea ar zice asa, in afara de cazuri extreme, nu exista o cauza justificabila.
Bine ca or sa vine si masochisti sau religiosi care or sa zica ca trebuie sa te chinui in propriu rahat dar tot sa nu mori, asta e altceva.
Dar pe aia o sa-i acuz de sadism ca nu se gandesc la suferinta omului.

Ca daca ii intrebi pe religiosi de ce dumnezeu e contra sa mori dar nu e contra sa suferi, o sa inceapa cu alte aberatii mai deviate de la logica. Ptr ca ei nu cunosc motivul pentru care religia interzice asta!

Nu s-a intrebat nimeni de ce relugia nu a interzis si suferinta indelungata si interminabila (adica pana oricum mureai)? De ce a interzis doar suicidul?! Nu s-au intrebat pentru ca ei preiau fara sa gandeasca cu mintea lor, ce vor aia sa-i faca sa creada, ei aia cred.

65 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu prea merita sa mori. Adica daca luam in calcul o partenera, pentru care ti-ai da viata, da..., insa daca ea ar face la fel, ar putea sa mai traiesca dupa? Sa ne punem in cazul ei.

Dar da, asta ar fi. Pe langa... probabil as adauga: pentru acel ceva, ce peste muuuuulti ani am putea sa vedem si sa spunem daca acel moment a meritat sau nu. Si cum nu putem sa vedem in viitor, nu prea stim sad

| Mosotti a răspuns:

Singura cauza pentru care merita sa mori este daca doamne fereste ai vreo boala incurabila care te face sa suferi mult pana ce oricum ai fi murit, asa ca mori ca sa nu mai suferi, mori mai devreme si scutesti suferinta.
In rest nu exista vreo cauza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru a nu iti fi rusine cu propria persona. In rest, poate - spun POATE - pentru fiica-mea.

| StrongHeart explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce rost are sa traiesti daca nu te simti bine in pielea ta, corect?
Si da, familia pe primul loc intotdeauna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai poti sa incepi sa faci pasii necesari pentru a te simti bine in pielea ta, nu? Bine, ca uneori e mai simplu sa zici stop joc, asta e partea a doua. Legat de familie, uneori NU merita.

| StrongHeart explică (pentru GabiDumitrescu):

E cea mai simpla cale sa zici stop joc si sa dai rage quit in viata reala.Lupta e mai grea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StrongHeart):

Ei, nici sinuciderea nu e asa de usoara la noi ca nu tot tugulanul are pistol/pusca cum e la americani.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru StrongHeart):

Da intr-adevar e greu sa te ridici si sa salvezi ceva in viata ta, dar sa stii ca doar lasii se dau batuti si aleg calea sinuciderii. Pune si te ridica in picioare, lasa drk vrajelile si indreapta ce nu iti place in viata ta. Vorba aia :,, God is busy now". Daca tu nu incepi sa lucrezi la tine, nimeni nu o va face. Si pana la urma vorba aia... Daca totusi continui si te plangi si o sa continui asa... ai putea foarte bine sa dai rage quit din viata asta ca sa ajuti societatea asta sa evolueze, numai asa putem evolua noi ca oameni.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai cine face cu pistolul totusi e cam ageamiu, se face frumos fara sa simti nimic, adormi si te trezesti mort cum s-ar zice, haha.
Cine are ceva bani si pile, o face onorabil in caz de motiv serios, evident.
Daca vrei pistol, te duci in Ukraina si la negru iei oricand, si gata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Adomi si te trezesti la urgente ca te-a gasit careva. Deja cu pistolul ajungi naibii sa faci bulau ca prostul si tot nu mori, haha. Not good nici asa.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca esti prost, da, te gaseste cineva, daca te duce mintea nu te gaseste. Cine chiar vrea sa faca profi, nu va fi gasit. Sunt niste pasi care trebuie urmati ca sa reuseasca treaba, incepand de la ce anume iei, cat iei si altele.
Cu pistolu da, exista risc sa scapi daca nu te pricepi, desi nazistii aia mari in lant care au facut asa, n-au scapat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Uiti ca sintem un epitom al prostiei, ca natie.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aici ai dreptate.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru cauza de 3 simpla.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt cateva, insa vad ca tu esti ala religiosul, ce te astepti sa iti spunem?

| StrongHeart explică (pentru Zuzu1991):

Tocmai ti-am explicat in celalalt raspuns ca nu tin cu nici o religie, de ce ma numesti religios atunci, doar pentru ca aleg sa cred in Dumnezeu?

| StrongHeart explică (pentru Zuzu1991):

E o intrebare foarte simpla, nu are relevanta ce credinte sau idei am eu despre viata, intrebarea e deschisa public.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru StrongHeart):

Hmm, chiar crezi ca o sa tina?!?
la ala cu ingerii ai dat un raspuns PUR RELIGIOS, adica te-ai invartit in jurul cozii si ai spus NUMAI ce ai vrut tu, adica practic reclama la religie, in acelasi timp in care ai dat impresia ca ai raspuns la intrebare, la care de fapt NU ai raspuns deloc
asta fac religiosii... PUNCT!
si sunt in stare sa recunosc asta, si ma deranjeaza asta, pentru ca este bullpoop sa ignori intrebarea dar sa tragi marmelada numai pe felia ta, este efectiv lipsa de respect pentru interlocutor, oricat ar fi de deghizata bine chestia, tot lipsa de respect e

asa ca nu, nu te numesc religios NUMAI pentru ca, crezi in D-zeu, ci pentru ca te comporti ca unul, deci, poate ca nu iti dai seama, dar chiar esti religios

| Apokales a răspuns:

Merita sa mori doar pentru tine. Fie ca ai o boala chinuitoare si esti un caz irecuperabil, fie ca este vorba de persoana iubita, fara de care stii ca nu poti trai in continuare. Astfel singurul lucru benefic este sa mori pentru ea ca sa nu muriti amandoi intr-un final. Acest lucru se aplica si altor cazuri, desigur. Deci nu merita sa mori pentru nimeni altcineva decat pentru tine.

| NotNamed a răspuns:

Cand esti prost ca sa nu.i molipsesti si pe altii. Creștinii fanatici ar trebui sa se gândească la asta.

| StrongHeart explică (pentru NotNamed):

Mare bombardier esti, baietas.

| DonEduardo a răspuns:

Pentru copii si sotie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa îți salvezi părinții, nu pe cineva, nici cineva nu te ar ajuta pe tine la greu.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Corect,ca si ei m-au salvat cand am vrut sa sar, sau cel putin m-au convins ca merita sa mai traiesc acum multi ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Părinții sunt singurii de pe aceasta lume care îți vor binele și care te iubesc asa cum ești tu cu bune și rele. Pai da, daca nu erau ei nu mai puneai acum aceasta întrebarehappy

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Dar mai presus de asta eu cred ca mai e ceva care ne ocroteste chiar si atunci cand pare ca suntem singuri,numeste-o cum vrei,forta aia e reala si daca ai incredere ca va fi bine,va fi bine.
Trebuie sa nu cedam, viata e un drum catre moarte, nu stim ce este dupa, nu trebuie sa ne temem, cu Dumnezeu inainte pana la moarte si dupa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

E posibil, dacă am făcut fata depresiei atâția ani grei cred ca exista, ca nu ai cum sa reziști 15 ani depresiei, cred ca da, cred ca exista. Sa nu mai zic ca nu m-am refugiat în alcool, țigări, droguri etc. Rămâne de văzut cât o sa mai rezist acum când sunt singur neavând părinți. Tu ai părinți asa ca ar trebui sa fi puternic și sa treci peste orice obstacol. Eu mi as da jumate din viata sa o am pe maica-mea înapoi.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

"Sa nu mai zic ca nu m-am refugiat în alcool, țigări, droguri etc."
Asta e un lucru mare, nu stiu daca realizezi.
O sa rezisti, e ceva in tine care-ti face inima sa bata, e ceva in tine care vrea sa-i faca mandrii pe parintii tai, ceva care nu iti da voie sa te dai batut.Iti simt suferinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă cineva te pune să alegi între viață și credință. Vei deveni martir.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, vei deveni prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cauza in care nu vrei sa mai astepti efectul.

| UnDiavol a răspuns:

Pentru ia îmi dau și inima și sufletul și plămâni și ficatul și splina și rinchi toul numai ia sa fie fericită și sănătoasă și împlinita și in siguranța sufletul inima memorie O_O

| Goddessss a răspuns (pentru UnDiavol):

Partenera ta?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Goddessss):

Nu chiar, dar daca te uiti prin istoricul lui, o sa intelegi :/

| UnDiavol a răspuns (pentru Goddessss):

Fericirea ei siguranța ei sănătatea ei este Absolut totul pentru mine O_O

| Goddessss a răspuns:

Sa salvezi pe cineva

| UnDiavol a răspuns (pentru Goddessss):

Respect

| Goddessss a răspuns (pentru UnDiavol):

Mulțumesc!
adică eu una așa cred.
după mine este singura modalitate in care mori împăcat cumva cu sufletul. stii ca ai făcut o fapta buna si ai salvat pe cineva ca sa mai trăiască pe pământul acesta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Goddessss):

Ai salva pe cineva care se dovedeste a fi criminal in serie?

| Goddessss a răspuns (pentru Celcestietot):

Nope

| Celcestietot a răspuns (pentru Goddessss):

Atunci inseamna ca (tu) nu poti salva o persoana pana nu o cunosti. Corect?

| Goddessss a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu știu, eu știu clar ca eu in loc sa salvez o persoana, fug din păcate.
is mai lașă de fel.
de as putea salva aceea persoana ar fi ideal iniferent de faptele comise.
ma gândesc ca dacă n ar fi psihopat și ar schimba puțin părerea asupra vieții, din moment ce a trecut pe lângă moarte si a scăpat.

| Celcestietot a răspuns (pentru Goddessss):

Eh, se numeste ca fugi dupa ajutor laughingwinking.

| Goddessss a răspuns (pentru Celcestietot):

Adevărat, dar chiar sunt lașă la capitolul ăsta, fără nici o gluma acum...

| Celcestietot a răspuns (pentru Goddessss):

Ai tu calitatile tale.

| Mosotti a răspuns (pentru Goddessss):

Aici e relativ, daca simti ca te implineste asta, sigur ca o faci, daca nu simti, n-o faci.

| AndrElle a răspuns:

Pentru niciuna. Dumnezeu ți-o dat viață.

| AndrElle a răspuns:

Nici pentru Hristos nu mori. El ne tine în viață. Dacă îl rugăm, știi cât face pentru noi.

| Dddonkey a răspuns:

Daca ti au ramas sosetele mici.

| MihaiCosty123 a răspuns:

Pentru Dumnezeu și pentru persoana iubita