| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca sunt cele mai importante si grave probleme cu care se confrunta omenirea in momentul de fata? (top 5)

15 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Religia, minciuna, saracia, somajul, minciuna

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

- Conflictele inter-etnice si inter-religioase ce denatureaza in acte teroriste sau genociduri. Solutie: globalizarea si diminuarea sentimentului nationalist - suntem toti aceeasi specie ce traim pe planeta.
- In 20-30 ani majoritatea deceselor vor fi din cauza cancerului si a bolilor de inima, deci trebuie gasite solutii pentru aceasta problema grava. Solutie: cercetarea pe celulele stem
- Suprapopularea. Solutie: tarile civilizate au declin demografic datorita traiului bine, deci trebuie ca tarile sarace unde lumea face 7-10 copii din care mor mai mult de jumate si sa se civilizeze cu timpulwinking
- Criza energetica - in prezent suntem dependenti de petrol, resursa ce este pe sfarsite. Solutia - gasire de resurse alternative eficiente (hidrogen, atomic, solar, etc)
- Educatie mai eficienta - in prezent sistemul global de educatie este proiectat pentru oameni mediocri ai secolului 15-16.

| fabiola a răspuns:

Stresul!

mlm
| mlm a răspuns:

In primul rand aceasta criza financiara, apoi sint mult mai multe care ar trebui puse la punct cum ar fi sanatatea, infractiunea, somajul, economia.

| hashe86 a răspuns:

1. criza economica
2.saracia si foametea(in multe tari din africa, asia, america de sud)
3. poluarea
4. lipsa accesului la servicii sanitare (din in majoritatea tarilor sarace)
5.bolile lumii moderne(sida, cancer, obezitate, boli cardio-vasculare)
peste toate acestea se adauga ignorantza oamenilor.

| ka2 a răspuns:

1. nesimtirea/rautatea oamenilor 2. mizeria/poluarea 3. tacerea oamenilor (in sensul ca nu se implica)... nu mai imi vin acum :d

| Ella_6365 a răspuns:

Incalzirea globala

| Uana_5406 a răspuns:

Oamenii sunt problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiferenta.nu ne pasa de cei de langa noi. trecem indiferenti pe langa cei ce sufera, cei flamanzi, nu ne facem timp sa intindem o mana calda si sa furam un zambet de la cei tristi...deci...indiferenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nerecunoasterea si nepracticarea adevaratelor valori morale, care a determinat haosul pe care il percepem cu totii! Si

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu inundatiile, cu suprapoluarea planetei etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Criza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

5. Ca banii nu ar trebiu sa existe si ca ar trebui sa traim ca pe vremuri.
4. Spaga si sarlatania.
3.Ca oamenii nu respecta curatenia si de aceea lumea va fi distrusa.
2.Educatia din scoli si faptul ca unii oameni de alta credinta nu sunt respestati in scoli si in societate.
1.Credinta o menilor!

| marcus a răspuns:

Cred ca secularizarea excesiva este cea mai mare problema a lumii actuale. Din ea decurg si celelalte probleme

| Chiriac_Raluca_Flavia_1981 a răspuns:

Poluarea,saracia,incalzirea globala, secetele