| CrazzyWTF a întrebat:

Salut, am o intrebare foarte serioasa! As dori ca doar cunoscatori sa raspunda, nu toti doar pentru a va baga in seama! Sunt bune proteinele pentru cine vrea sa creasca in masa? Dau funda! (Va rog sa da-ti raspunsuri bune, nu doar 'da' sau 'nu'.)

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am spus mereu ca dau 100 de euro cui imi da o singura dovada stiintifica ca proteinele din non alimentatie sunt sintetizate de catre organism, man arunci cu banii aiurea pastrezi si bagai in ceva sanatos gen mancare sanatoasa nu in aiureli, soldati nu iau proteine si aia au nevoie de forta, proteinele nu cresc nimic in putere inca nu se stie nici daca alea din alimentatie conteaza asa mult pentru ca muschiul cum 75% e apa e greu de spus da proteina conteaza, se stie ca creierul face minuni si sportul, creierul poate mari forta de 5 ori cum a minune a lui, revenind la subiect fa sport cat mai eficient si mult isi recomand asta
http://trasaturi-alfa.blogspot.com/2015/11/slabire.html

isi dai seama ca se bag milioane in reclame false, nu poti compara tu un barbat de acuma 5 secole cu unu care sta jos toata ziua, si ala ce proteina manca? nici animala poate ca era foamete mare, sti cat din ce manci se duce in muschii 2, 3%

| CulturismsiFitness a răspuns:

Nu este necesar doar de proteine. Pentru a creste in masa musculara trebuie sa mananci in primul rand si sa iti schimbi antrenamentul. pe urma vin suplimentele care si ele trebuie schimbate la randul lor cu gainere.
Intra pe youtube si cauta canalul Totul despre steroizi. Acolo un culturist profesionist face voice loguri despre tot ce trebuie sa stii. si are si niste antrenamente foarte smechere

| immortalfaith a răspuns:

Prin "proteine" nu stiu daca te referi la un concentrat proteic sau la proteine
Proteinele reprezinta caramizile cu care construiesti masa musculara, se gasesc in oua, carne, iaurt etc., deci sunt bune da
Ei spun ca ar trebui 1.5 -2 g/kg, dar ai putea sa consumi in jur de 60g de proteine zilnic pentru inceput
Daca vrei sa pui masa musculara nu o poti face doar cu proteine, ar trebui sa consumi o cantitate dubla de carbohidrati si ceva grasimi pentru a nu pierde din masa musculara si pentru a alimenta corpul cu energie si cele necesare
Daca vrei sa pui pe tine si vrei un supliment recomand serious mass cu ciocolata (gainer)
Daca vrei strict proteine atunci whey gold standard (desi are un gust nu tocmai placut)