| RuszClara a întrebat:

Buna ziua am comandat o pereche de blugi dar din păcate îmi sunt mici cum pot sa ii returez

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi pe site-ul magazinului de unde i-ai cumparat si vezi conditiile de retur.

O alta varinata este sa le faci poza si sa incerci sa-i vinzi tu pe FB-ul tau, la pretul la care i-ai cumpaart.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte foarte greu sa ghicim de unde ți ai luat tu blugi că sa îți spunem cum sa îi returnezi. Și am si globul de cristal in service.

| ioana748 a răspuns:

Cititi condițiile de retur pe siteul de unde i ati comandat.
Intotdeauna se poate returna ce comandam online.

| Anonimul151 a răspuns:

De unde ai comandat blugii? De pe un site din România? UE sau afara UE?

În caz ca ai comandat din România, consumatorii au dreptul la 14 zile drept retur. Deci, dacă ai comandat din România, de pe un site romanesc, poți lua legătura cu vânzătorul, prin e-mail, telefonic. Iar dacă exista, pe site ul magazinului sa faci cerere de retur. În caz ca nu se soluționează situația, solicită ajutorul ANPC.

La fel, dacă ai comandat din UE ai dreptul la retur, dar nu știu exact cât timp. Dar i-a legătura cu vânzătorul și vezi dacă vrea sa ajute.

Dacă ai comandat din afara UE ( de pe shein de ex ), produsele vin din China, deci în afara UE. Aici nu prea poți face nimic. Dacă trimiți produsul înapoi..., e cam riscant. Riscant în sensul în care, trimisul pana în China e scump, și nici nu ai siguranță că primești banii înapoi. Deci te riști sa ramai și fără produs, și fără bani. Așa că dacă ai comandat din China sau de altundeva ( din afara UE ), și suma nu e una mare, mai bine trece-o la pierderi.

ANPC nu poate face nimic în ceea ce privește magazinele online din afara UE ( China etc ).

Ei te ajuta dacă ai probleme cu magazinele online, fizice etc din România... Iar online te pot ajuta dacă ai problema, și cu magazinele online din UE.

Sper ca te am ajutat!