| OmgxD a întrebat:

Salutare. Un prieten de-al meu mi-a mâzgălit cu o cariocă o față zâmbitoare pe husa de silicon care e crem, deci se vede urât. Cum se poate scoate?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se scoate prin oferirea obiectului murdărit celui care a fost autorul faptei și cu rugămintea să vină cu alta cel puțin curată, dacă nu nouă.
Altă soluție nu ai, că intră cerneala aia în material și nu iese decât cu foarfeca.

| cristimihailov a răspuns:

Ia un marker de tabla(nepermanent) si mazgaleste cu el peste ceea ce a scris colegul tau, lasa-l un pic (gen minim 10 secunde) si sterge-l.

Substantele din marker-ul nepermanent vor actiona asupra markerului permanent si il vor elimina.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca mai ai sanse sa o scoti. Siliconul cand se pateaza nu se pateaza numai la suprafata, ci si in interior. Ai putea incerca cu un gel dezinfectat (cel pe care il gasesti la farmacii sau in supermarketuri), clor sau acetona.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, intreaba la o spalatorie daca se poate curata. Daca nu, te duci la ala care te-a murdarit si ii zici sa iti ia unul nou.