| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am tulburari de echilibru, si mai mereu o iau in partea dreapta. In ultima saptamana am observat ca piciorul drept, ori e mai scurt/lung. ori e umflat. nici eu nu stiu ce simt. Simt doar ca dreptul e diferit de stangul. Ce problema poate fi? Tulburarile de echilibru si ameteala cand ma ridic din pat de dimineata pot fi si din cauza lipsei lichidelor? (beau in jur de un pahar de apa pe zi) Si cum imi pot da seama ca am un picior mai scurt/lung? eu doar il simt diferit. parca mai "gros".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

laughing inca nu ai fost la medic?
Ok, îți dau eu câteva sfaturi:
-hidrateaza-te (bea cel putin 2 litrii de lichide): lipsa de apa îți poate provoca aceste stări de ameteala
-fa puțin sport (cam 30 de minute zilnic)
-gimnastica ajuta. După 15 minute de încălzire aseaza-te pe spate, intindeti brațele desupra capului si ridicati picioarele la 90 de grade. Daca nu poți chiar așa, sprijina-te de un perete. Menține cam 10 minute. Asta te ajuta la circulatia optima a sângelui iar picioarele ti se vor dezumfla, in cazul in care chiar îți sunt umflate.
-iar daca ai si o alimentatie sănătoasă ar fi perfect.
Câteva sfaturi care s-ar putea sa te ajute, in cazul in care le urmezi.

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Am medicul de familie la departare de 100 de km. Apropo, mai am o intrebare, daca ma ajuti te rog, sunt un pic suspectat de scolioza, (o avea legatura cu piciorul mai scurt/lung, mersul in partea dreapta sau dezechilibrul?) Am un umar mai jos ca altul si simt dureri in dreapta jos. Doctorul a zis ca nu as avea, dar seara asta am simtit iar durerea si parca am simtit ca stau stramb, sa nu stiu cum, si imi venea sa dau din bazin din partea dreapta.In plus, tin un umarul drept mai jos (nu se observa, dar daca te uiti mai atent. se vede.) Tu ce zici? mi e frica sa nu port corset...

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Umarul un pic mai jos il am de un an, dar nu cred ca s-a agravat, la fel si discomfortul ala la spate. Cred ca acum incepe sa se agraveze, sau este doar imaginatia mea ca am aflat ca sunt suspectat de scolioza. Si acum am observat ca tu mi-ai raspuns la intrebarea cu scolioza rolling on the floor))

| justanotheruser99 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Deja ești renumit pentru fobiile tale de corsete laughing Glumesc. Acum vorbind serios e in interesul tau sa mergi la doctor, cat inca spatele ti se poate îndrepta si fara corset, iar daca medicul tau de familie este așa de departe, de ce nu il schimbi, cu unul din apropiere?

| anonim_4396 explică (pentru justanotheruser99):

Pai m-am mutat de curand. o sa il schimb in cel mai scurt timp.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Control la neurologie urgent!
Nu ai diferenta la picioare. E impresia din cauza dezechilibrului.

| anonim_4396 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Ok, dar de ce urgent? dezechilibrul il am de mult timp. piciorul de vreo saptamana il simt mai umflat, scurt/lung

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai din cauza simptomelor care se multiplica si se amplifica. Vad ca mai spui si de un umar... Nu cumva duci geanta pe un umar pe care il tii mai ridicat (sa nu cada geanta) in mod inconstient? Asa ti se pare ca celalalt e mai jos.
NU-mi spune ca ai medicul la 10km. Insist sa mergi URGENT la medic. Ce-i cu durerile alea?

| anonim_4396 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Nu duc ghiozdanul pe un umar.Dar de doua ori pe zi imi vine sa dau din umeri, pentru ca mi se lasa un pic tricoul si simt eu diferenta dintre umeri, dar dupa numai simt nimic. Ma jeneaza discomfortul la spate din partea dreapta... Apropo, uneori ma junghie urechea stanga si simt practic pulsul in ea... ea este cauza dezechilibrului?