| Ţâmpu_Denisa_1996 a întrebat:

Cum poti pregati o bucata de carne de ex.(piept de pui) ...eu sunt la dieta......nush cum sa o pregatesc sa fie cat mai sanatoasa si sa nu ingrase

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiarta in supa sau la abur, inabusita in cuptor fara ulei, doar cu apa, sare si condimente, o data pe saptamana o poti face si la gratar (de preferat unul din care grasimea se poate scurge si nu va imbiba carnea)

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de carne. Pentru dieta, cel mai bine: fiert.
Faci o supa de zarzavaturi, fierbi in el carnea.
Daca vrei, grasimile ce ies la suprafata le poti indeparta cu o lingura.
Carnea o pooti praji usor intr-o tigaie sa prinda un pic de culoare.
Supa o poti consuma ca mancare independenta, carnea de asemenea, eventual cu garnitura sau salata.

| Adry05 a răspuns:

Fiarta, inabusita, sau pe gratar din acela pe aragaz. Langa poti adauga o salata verde, de preferat cu lamaie in loc de otet si ulei de masline.

| Clorox a răspuns:

Pai... Marineaz-o si dupa fa un gratar, gratarul este mai sanatos decat prajeala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fript,e bun pentru orice. Jarul dizolva si grasimea din carne si nu afecteaza ficatu precum carnea prajita sau cartofii prajit. De aceea e la moda gratarul tongue

| imspecial a răspuns:

La dieta: carnea de pui sau de curcan fiarta sau la gratar;