| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mulți oameni spun ca dacă ești de religie ortodoxa sau catolica nu poți intra in rai din cauza ca trebuie sa te pocaiesti, ceea ce la ortodoxi si catolici din câte știu te botezi abia atunci când te naști după care nu o mai faci niciodată, deci cei care sunt ortodoxi de exemplu ei nu o sa se mai boteze și a doua oara, nu vor intra in rai conform spuselor altor oameni, alti spun ca e păcat sa îți faci cruce sa te inchini la icoane pentru ca e păcat din câte spun alți (uni zic ca e păcat alți zic ca nu e intri într-o ceață de te scufunzi, nici nu știi ce sa mai crezi), este ciudat si o chestie pe care nu o înțeleg, iti pierzi ani din viata pentru Dumnezeu și mori făcând tot ce il reprezinta/lauda pe el si la sfârșit intri în iad, nu are logica pentru mine personal și chiar vreau sa imi explice cineva toate chestile astea, chiar sper sa nu apară lume care sa ia întrebarea la mișto si sa răspundă doar cine poate ajuta!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Religiile sunt niste poveste inventate de oameni pentru oameni, si de a lungul istoriei fiecare a contribuit la povestile astea cu propriile idei iar daca tu cauti acum o logica in aceste povesti nu vei gasi.

| Holiday a răspuns:

Ce e Iadul?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ești protestantă, este?

| Anonim027 a răspuns:

Botezul la varsta(bebelusilor sau pana cand nu deosebeste binele de rau) nu are nicio insemnatate, ii egal cu zero sa spun asa mai simplu, Domnul Isus ce a facut cu copilasii?
‭‭Matei‬ ‭19:13‭-‬15‬ ‭VDC‬‬

[13] Atunci I-au adus niște copilași, ca să-Și pună mâinile peste ei și să Se roage pentru ei. Dar ucenicii îi certau. [14] Și Isus le-a zis: „Lăsați copilașii să vină la Mine și nu-i opriți, căci Împărăția cerurilor este a celor ca ei." [15] După ce Și-a pus mâinile peste ei, a plecat de acolo.
De ce spuneam asta?
Uite ce ne invata Cuvantul Lui Dumnezeu si cand sa facem botezul
‭‭Romani‬ ‭10:9‭-‬11‬ ‭VDC‬‬
[9] Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morți, vei fi mântuit. [10] Căci prin credința din inimă se capătă neprihănirea și prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire, [11] după cum zice Scriptura: „Oricine crede în El nu va fi dat de rușine."
Intreaba pe un bebelus daca crede in Domnul Isus, intreaba-l daca crede ca Domnul Isus Hristos l-a iertat...asteapta nu iti va raspunde nimic caci nu ii la varsta in care poate sa aleaga sa deosebească.
In Biblie cui a dat botezul in apa Ioan Botezătorul? Iti dau mai multe exemple sa poti intelege, nu oamenilor care faceau deosebire intre bine si rau?
Nu este scris niciunde in biblie ca bebelusii ori copilașii au fost botezați in apă!
Mantuirea ii doar prin credință in Domnul Isus Hristos!
‭‭Ioan‬ ‭14:1‭-‬6‬ ‭VDC‬‬
[1] Să nu vi se tulbure inima. Aveți credință în Dumnezeu și aveți credință în Mine. [2] În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. [3] Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca, acolo unde sunt Eu, să fiți și voi. [4] Știți unde Mă duc și știți și calea într-acolo." [5] „Doamne", I-a zis Toma, „nu știm unde Te duci. Cum putem să știm calea într-acolo?" [6] Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.
Dar cum arătam ca avem credință? Sau doar a spune ca a avea credință ne mântuiește?
Ce ne invata Cuvantul:
‭‭
Iacov‬ ‭2:14‭-‬18‬ ‭VDC‬‬
[14] Frații mei, ce-i folosește cuiva să spună că are credință, dacă n-are fapte? Poate oare credința aceasta să-l mântuiască? [15] Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana de toate zilele [16] și unul dintre voi le zice: „Duceți-vă în pace, încălziți-vă și săturați-vă!" fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi? [17] Tot așa și credința, dacă n-are fapte, este moartă în ea însăși. [18] Dar va zice cineva: „Tu ai credința, și eu am faptele." Arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta credința mea din faptele mele.
Si cum arătam ca il iubim pe Isus Hristos?

‭‭Ioan‬ ‭14:23‭-‬24‬ ‭VDC‬‬
[23] Drept răspuns, Isus i-a zis: „Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi. Noi vom veni la el și vom locui împreună cu el. [24] Cine nu Mă iubește nu păzește cuvintele Mele. Și cuvântul pe care-l auziți nu este al Meu, ci al Tatălui, care M-a trimis.

‭‭Ioan‬ ‭14:21‬ ‭VDC‬‬
[21] Cine are poruncile Mele și le păzește, acela Mă iubește și cine Mă iubește va fi iubit de Tatăl Meu. Eu îl voi iubi și Mă voi arăta lui."
Noi trebuie sa cautam un cult care are cea mai buna invatatura, care merge doar dupa Cuvânt, nu exista religie care sa mantuiasca, doar prin Isus suntem mântuiți ‭‭Efeseni‬ ‭2:8‭-‬9‬ ‭VDC‬‬
[8] Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu. [9] Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
Ce este Credința? Ce ne spune Cuvântul Lui Dumnezeu
Citeste Evrei 11 te rog sa intelegi mai bine!
Nu putem spune ca il iubim, ca credem in El dar noi traim tot cum vrem noi si facem doar ce vrem noi
‭‭Matei‬ ‭7:21‬ ‭VDC‬‬
[21] Nu oricine-Mi zice: ‘Doamne, Doamne!’ va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu, care este în ceruri.
Sunt multe de spus, roaga-te mai mult, citeste Cuvantul si cauta un grup in care se invata doar dupa Scriptura nu dupa obiceiuri, nu dupa cum spun unii si altii ci dupa cum spune Dumnezeu!
‭‭Ieremia‬ ‭29:13‬ ‭VDC‬‬
[13] Mă veți căuta, și Mă veți găsi dacă Mă veți căuta cu toată inima.
‭‭Psalmul‬ ‭119:2‭-‬3‬ ‭VDC‬‬
[2] Ferice de cei ce păzesc poruncile Lui, care-L caută din toată inima lor, [3] care nu săvârșesc nicio nelegiuire și umblă în căile Lui!
Ma bucur caci cauti Adevarul, Domnul Isus sa te binecuvinteze cu viața veșnică pe tine si pe toți cei dragi ție!