| anonim_4396 a întrebat:

Nu am cum sa nu rad atunci cand dau de filmulete in care apar posedari demonice (mai ales cele din crestinism). Tot timpul sunt niste unii care urla sau scot diverse sunete si un cumpalac ce o arde cu "sangele lu isus are putere" dupa care ii da cu buruiana in cap si zice "gata, te-am vindecat".

Pe bune? Asta-i tot? Asta-i tot ce poate face un demon? Jalnic.

Daca aveti ceva mai bun, prezentati filmulete cu asa ceva (te astepti ca in era moderna, macar un ciumpalac sa detina un telefon mai performant cu care sa filmeze evenimentul). Vreau sa ma amuz... pardon, sa mi se faca frica mai tare.

Apropo, cum pot face si eu ca ateu sa fiu posedat? Se pare ca doar crestinii au parte de distractie. De ce sunt ateii taiati de pe lista de posedari a demonilor?

42 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am vazut ce poate face un demon. Mi-as dori sa vezi si tu, ca sa realizezi ce poate face unul. Era un tinar, mic si slab, chiar foarte slab de zici ca nu poate misca un lucru ceva mai greu, acesta era demonizatul. Incepe sa se manifeste, Urit, cu urlete, cu agitatie, cu miscari ciudate. Merge un tip, zdrahon, sa il opreasca si sa il potoleasca. Nu reuseste. Il da de pamint micutul nostru pe zdrahon. Mai merge unul, tot zdrahon, il da si pe acela de pamint, mai merge unul, si inca unul, la fel. Abia cind a ajuns al cincelea zdrahon, abia de il putea tine sa nu faca dezastru in jur. Si, cind vezi asa ceva, stai uluit si te intrebi: de unde atita putere fizica la o aschimodie de om?
Daca inca nu ai vazut asa ceva, asta nu inseamna ca demonii nu pot mai mult. Si asta e doar o chestie marunta. Nu iti doresc sa afli tot ceea ce ei pot, sunt povesti oribile, terifiante.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

"sunt povesti oribile, terifiante". si cu toate astea, nimeni nu poate sa prezinte dovezi. Bun, zici tu ca a fost unu posedat si ca i-a dat de pamant pe niste unii (mare frectie). Poti sa prezinti o dovada pentru "posedarea" de care vorbesti? E o intrebare simpla, raspunde cu DA sau cu NU.

"de unde atita putere fizica la o aschimodie de om"... inseamna ca nu prea cunosti oamenii (sau povestea ta este putin mai mult exagerata). Imi place ca tot timpul voi experimentati asa ceva dar culmea, nu reusiti sa prezentati dovezi. E la fel ca faza cu OZN-urile sau diverse creaturi. TOATE pozele sunt exagerat de prost facute chiar daca traim in era in care aparatele foto pot scoate o imagine foarte clara (chiar si cele de la telefoane ca doar de-aia sunt telefoane inteligente).

5 vs 1? Ok, prezinta dovezile.

Chiar si asa, intrebarea ramane : doar atat a putut un demon sa faca? Sa dea 4 oameni de pamant si sa se blocheze la al 5-lea? Nu mi-e greu sa fac acelasi lucru si sunt dispus sa pariez ca pot mai mult de 5. Voi sunteti cei cu supranaturalul in gura si culmea, cand vine vorba de o posedare, tot ce poate face saracutul demon e sa faca victima sa urle, sa se agite si in cazurile extreme (uaaaaa), sa tranteasca 4 oameni pe rand (ca 5 is prea multi). Mai pe scurt, actiuni ce tin de natural (cu toate ca posedarea tine de supranatural). Jalnic.

| Inferno a răspuns (pentru cristi202):

Adesea bolnavii psihici,cei suferizi de schizofrenie, par a fi posesorii unei forte considerabile si neasteptate. Nu de putine ori, batrani aparent lipsiti de puteri, schizofrenici, sunt capabili sa se opuna oamenilor tineri. Un om nebun nu este om, este o aglomeratie de atomi gata oricand sa doboare un perete de 20 cm grosime doar prin lovituri de cap, gata oricand sa roada gratii de otel si sa sape gropi numai cu unghiile. Sa ne amintim de acei detinuti, aruncati pe viata intr-o gaura intunecata, intr-un loc dezgustator ce in timp le va aduce nebunia. Sa nu uitam ca multi se repezeau la gardieni cu intentii letale si nici macar ascutisul sulitelor nu ii impiedica, treceau prin sulite ca prin firele de iarba si nu pareau ca dau prea mare atentie ranilor. Slabiciunea nu exista. Un porumbel poate dobora un avion, o musca un biciclist, iar o unda sonora un zid.

| Inferno a răspuns (pentru cristi202):

O particula de praf, o nulitate pentru tine, poate distruge intreg Pamantul in anumite circumstante (Ce implica viteze mari si o energie cinetica direct proportionala). Ideea de forta, de putere este relativa.

| Lămâie00 a răspuns (pentru cristi202):

In ce serial ai vazut asta?laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Inferno):

Si daca iti zic ca 90% din bolnavii psihici sunt oameni posedati, mai ramine ceva de zis?

| cristi202 a răspuns (pentru Lămâie00):

In serialul vietii mele. Ca orice alt serial al vreunei vieti, e destul de interesant. Totul e sa urmaresti pina la capathappyhappy!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai la acel "5 vs 1" e dovada. Chiar nu pricepi? Cita forta fizica poate avea un om? Se poate pune unul mic si slab sa traga la sfoara cu 5 puternici, si abia asa se se egaleze situatia, incit nimeni sa nu fie doborit? Cinci oameni pot rasturna o masina, unul insa nu. Chiar nu intelegi raportul de forte? Logica e simpla: tipul acela mic si slab a avut o putere care nu era a lui, care a pus stapinire pe el incit a fost nevoie de 5 mari si lati sa il tina bine.
"Nu mi-e greu sa fac acelasi lucru si sunt dispus sa pariez ca pot mai mult de 5". Chiar poti? Hai sa pariem atunci. Poti sa o faci doar daca trisezi cumva. Sau daca esti posedathappyhappy.
De ce un demon poate doar atit? Ar trebui sa cauti sa intelegi raporturile ce exista intre lume spiritelor si lumea materiala. Atunci ai intelege cum sta treaba cu manifestarea materiala a demonilor. E ca si arcul electric. E greu de pastrat. Ca sa il poti pastra (la sudura), ai nevoie de anumiti parametri ai curentului, si de anumite conditii.
Ce poate face un demon? Iti prezint un caz doar, si nu e cel mai tare. O eleva eminenta dintr-un liceu din Timisoara era in jocul invidiei cu o colega a ei, cu care se lupta pentru primul loc la invatatura. Tipa invata excelent, era inteligenta, si a vrut sa faca medicina. Insa, la un moment dat, colega ei, invidioasa pe ea, a dat un party, la care si ea a fost chemata. A facut vraji prin cineva care chiar se pricepea la asa ceva asupra unei prajituri, si i-a dat-o fetei sa o manince. Nimic deosebit atunci. Insa de atunci fata nu a mai putu invata. Din o fata ce invata excelent, a ajuns sa fie o eleva mediocra. A fost la o groaza de medici, insa nimeni nu ii descoperea nimic, era sanatoasa, dar nu era capabila sa faca ceva. A terminat totusi liceul. Si tot ce a mai facut a fost o postliceala pentru asistenta medicale, atit. Insa situatia ei s-a inrautatit mereu. Cind am cunoscut-o eu, la vreo 15 ani dupa, femeia nu mai era in stare de nimic, traia din ajutorul parintilor. Povestea ei o stiu de la parintii ei, care au aflat de la colegii ei ce ii facuse rivala ei.
Iar daca nu ai vazut in ultimul timp filme de groaza, iti pot prezenta povesti de groaza adevarate ca sa intelegi de ce e in stare cu adevarat un demon. Problema e insa ca tu nu vei putea sa le crezi, desi unii le-au trait, le-au experimentat pe viu.

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Parca ti-am cerut sa prezinti niste dovezi concrete nu parerea ta. Ai ceva filmulete? Esti in era in care pana si cele mai tampite chestii apar pe youtube. Nu ai cum sa bagi scuze ca nu exista filmulete cu asa ceva.

"Pai tocmai la acel "5 vs 1" e dovada"... din ce ai zis tu, ala micu s-a "luptat" cu 4 pe rand nu in acelasi timp iar cand au venit toti 5, a pierdut. Vezi ca inferno ti-a oferit niste exemple. 5 vs 1 NU reprezinta o dovada pentru posedarile demonice.

Daca ar fi fost ceva gen 5 vs 1 si acel 1 a inceput sa ii ucida prin telekinezie, i-a facut sa explodeze, sa le rupa oasele doar gandindu-se la treaba respectiva, sa leviteze, etc, atunci ar fi fost altceva. Ca s-a zbatut un ciumpalac si 4 oameni nu au fost capabili sa-l tina in loc deoarece dadea din maini si din picioare NU reprezinta o dovad pentru o posedare demonica.

"Cita forta fizica poate avea un om"... depinde si de om. Destula incat 4 oameni care ataca pe rand sa intampine probleme. Nu e nimic supranatural aici.

"unul mic si slab sa traga la sfoara cu 5 puternici"... tu nu asta ai zis. Exemplul tau este DIFERIT de tragerea unei sfori. Ba mai mult de atat, ala micu NU s-a luptat cu 4 in acelasi timp ci pe rand.

Inca nu ai prezentat dovezi pentru afirmatia ta. Tot ce ai prezentat a fost... afirmatia.

"Hai sa pariem atunci"... accept. Zi-mi unde si cand vrei sa ne intalnim iar ca sa facem pariul si mai interesant, te las sa vi cu 9 persoane. Succesuri in a ma pune jos si a ma tine acolo, aveti 15 minute la dispozitie.

"Iti prezint un caz doar"... la fel ca si la partea cu " ala micu", tot ce ai prezentat acum a fost afirmatia. De ce nu prezinti si dovezile? Stii tu, chestii gen sursa informatiei, niste nume, filmari, etc.

"O eleva eminenta dintr-un liceu din Timisoara"... atat? Fara nume, fara sursa informatiei, fara nimic? Clar, e dovada suprema. M-ai convins.

Tot timpul cand voi crestinii faceti afirmatii si pretindeti ca aveti dovezi, nu ziceti decat "niste unii au zis, facut s-au descoperit ceva" si ATAT. Nu prezentati surse, filmari, persoanele, credibilitatea, etc, detalii foarte importante. Tot ce prezentati voi sunt afirmatiile si asteptati ca altii sa va creada pur si simplu.

Iti mai cer o ultima data : PREZINTA DOVEZILE.

* vad ca esti incapabil sa intelegi o chestie elementara : afirmatiile fara dovezi sunt irelevante.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

1) Vrei filmulete. Da, in ziua de azi poti filma orice. Asa crezi, asa se crede, dar asa e oare? Cind esti cu mindra ta si ai cele mai frumoase momente stind cu ea de vorba, facind un anumit lucru, sau pur si simplu, unindu-te fizic cu ea, crezi ca ai chef de facut poze, filmulete, sau alte chestii? Oare nu prin natura momentului ai distruge tot daca te-ai pune sa faci altceva atunci? Daca poate tu nu ai trait asemenea momente asta nu inseamna ca nu exista, si ca in acele momente simti nevoia de a fi detasat de orice lucru bucurindu-te de ceea ce faci chiar atunci, ci doar ca dai dovada de o oarecare superficialitate in a-ti trai viata, si ca te multumesti cu putin, gata oricind fiind sa faci o poza sau un filmulet. La exorcizari, cam la fel stau lucrurile, nu poti in acele momente sa faci altceva, pentru ca atunci cind un demonizat se manifesta "atmosfera" din jur se "incarca" negativ, simti ceva extrem de ciudat, ceva ca la filmele de groaza atunci cind te uiti la ele, doar ca e o chestie mai pronuntata si mult mai reala, realizezi acest lucru. Si lucrurile in sinea lor sunt urite, si, spune-mi, pe cine ai vazut sa alerge sa faca filmulete la ceva urit? Nu ai vrea sa vezi asa ceva, si ai vrea ca dupa aceea sa uiti totul. Asta in cazul in care dai peste ceva real. Ceea ce ai vazut tu poate sunt imtatii. Cind dai peste real, starea indusa de acel eveniment e de teama, de groaza, si e o chestie care rational e inexplicabila, stii ca nu ai de ce sa te temi, dar teama apare in suflet, si vrei sascapi de ea, vrei sa scapi de acea situatie. Asa ca nu iti arde de facut filmulete.
Oircum mi-ai aratat cit de deficitara e logica ta in acest sens (in alte sensuri, poate ca gindesti bine). Omule, nu au venit pe rind cei cinci, de unde ai mai scos-o si pe asta?!? Ai vazut tu evenimentul? Si daca nu l-ai vazut, de ce spui tu cum a fost, ce te determina sa spui asta, cind de fapt nu stii? Tu tragi o concluzie gresita bazata pe un rationament al tau, care e gresit, datorita faptului ca ai o idee, si ratiunea ta trebuie sa o confirme orice ar fi. dar nu e corect, nu e adevarat. Cei cinci au venit pe rind e adevarat, dar, primul l-a apucat de un brat pe micut cind a inceput sa se agite serios, l-a scapat, l-a luat din nou, l-a tinut, a incercat sa il imobilizeze, fara sansa, a venit al doilea, l-au luat ambii de brate, la fel a venit al treilea, l-a luat de mijloc de la spate, apoi al patrulea din fata, ci abia cind a venit al cincilea si l-au luat si de picioare ducindu-l intr-o alta incapere, au avut control asupra lui. Si vrei sa spui ca in acest caz, un om mic si slab, nu poate fi oprit de doi sau trei vlajgani? Hai sa fim seriosi si rationali!
Mai mult, cit crezi ca are putere un om normal? El nu oboseste? Dupa primul, sa zicem ca l-ar dobori, dupa al doilea, la fel, dar oare si pe al treilea? Oare nu iti trebuie o putere colosala sa iei pe rind 5 vlajgani, tu fiind mic si fara vlaga? Oare nu ai obosi la un moment dat? Vezi cit de deficitara e gindirea ta? Eu sunt gata sa fac un pariul cu tine ca nu esti instare sa dobori 5 oameni de aceeasi greutate cu tine. Si sunt sigur ca as cistiga, pentru ca chiar de ai ajunge la al cincilea, el va incepe lupta odihnit, iar tu vei fi deja rupt de oboseala, ceea ce te va face sa nu mai poti opune rezistenta la un moment dat. Lucru care se poate intimpla la oricare din ultimii trei (probabil la al doilea ai rezista inca). daca inca mai vrei, zi cum facem, si vin eu cu 5 oameni (hai sa nu fiu rau si sa vin cu noua), stabilim locul, si vedem cine cistiga. Va fi foarte interesant daca vei accepta!
Vorbesti de explozii, de telekinezie. Ti-am zis ca un demon tine de lumea spirituala, si e mai greu sa aiba contact cu lumea fizica, Ti-am dat exemplu cu curentul electric. Manifestarile fizice ale curentului electric le poti obtine doar in anumite conditii (de aceea Edison a stat zile in sir pina sa creeze primul bec electric, care sa ne dea lumina), insa curentul in sine e doar o forma de energie, sunt acei electroni care se misca prin conductori si care duc la formarea curentului electric. La fel e si cu demonii, e greu de obtinut o anumita manifestare fizica, e nevoie de anumite conditii ca aceste manifestari sa existe. Si de aceea trebuie sa te multumesti cu putin. La fel cum, daca nu ai nici un aparat electric in casa, trebuie sa te multumesti cu putin de la priza cu curent ce o ai acolo.
Numele de Alina Popescu iti prezinta ceva. Sau Nicolae Dumitrascu? Nu. De aceea nu am spus numele acelei fete, femeie acum. Nu prezinta interes pentru tine. Insa oricind pot sa stabilesc niste contacte incit sa o vezi pe viu, daca vrei dovezi. Numele ei nu il mai stiu, daca ar fi sa stiu numele tuturor pe care i-am intilnit ca pe ea, doar de 6-7 ori in interval de citeva saptamini (acum vreo 15 ani a fost asta) ar trebui sa fiu o enciclopedie ambulanta, caci am cunoscut ca ea cred ca mii de persoane. Oricum, nu numele e relevant, ci faptul ca cuiva i s-a intimplat ceva anume, ceva ce eu ti-am descris, si ca asta se poate intimpla oricui, si ca se intimpla unor persoane chestii asemanatoare si in ziua de azi. Ca vrei sa accepti, ca nu vrei, asta nu e problema mea, insa nici sa te pronunti nu e cazul daca nu ai cercetat lucrurile sa vezi exact asa cum e.

| RAY a răspuns:

Ce sa spun ce nu face omul pentru banii, mai ales americani vad ca astia sunt posedati rau multi, multe posedari se gasesc la sectanti care vor cotizatia de 10 la suta de la creduli, ca ateu nu poti fi posedat pentru ca gandesti rational daca ai pati ceva ai sti ca esti bonav da astia se cred mai normali ca cei normali, vezi ce scrie cristi ca aia bonavi sunt posedati na ce sa mai spui

| anonimg a răspuns:

Exista cu adevarat o lume invizibila noua. Si ingerii sunt mai puternici ca noi -atat cei buni cat si cei rai. Exista o lupta care se duce in dreptul nostru, si pentru noi.
Dumnezeu are doar o singura biserica; toate celelalte -chiar daca se numesc crestine- sunt conduse de diavolul prin acei oameni care nu sunt sinceri in a cunoaste adevarul; la acestia s-au alipit toti aceia care simt impreuna cu ei si au aceleasi ganduri si inclinatii. Omul cade in plasa celui rau atunci cand nu e sincer si nu doreste ca sa cunoasca adevarul, sa-L cunoasca pe Dumnezeu.
"De ce sunt ateii taiati de pe lista de posedari a demonilor?" Nu numai ateii, dar chiar si crestinii care sunt cu numele doar. Pentru ca Satana este multumit si linistit atunci cand oamenii sunt de partea sa. El duce razboi in mod deosebit cu adevaratii credinciosi ai lui Dumnezeu.
Mai sunt unii care in ignoranta lor se duc singuri pe terenul vrajmasului -si sunt multe cai prin care satana si ingerii lui pot pune stapanire si pe sufletul dar si pe trupul omului.

Daca vrei sa stii mai multe despre ingeri, citeste cartea "Adevărul despre îngeri": http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

"Pentru ca Satana este multumit si linistit atunci cand oamenii sunt de partea sa"... zi-mi si mie cum ai ajuns la concluzia ca exista doar 2 variante? Cum ai ajuns la concluzia ca daca nu esti cu zeul crestin, automat esti impotriva lui si esti de partea satanei? Cum ai ajuns la concluzia ca ateii sunt de partea satanei?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

In timpul unui razboi, cel ce nu asculta ordinele poate sa fie impuscat.
Si, pentru ca traim in timpul unui razboi, acela care este nepasator fata de planurile lui Dumnezeu este ca si cum ar lupta impotriva Lui. De aceea este scris: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea, si cine nu strange cu Mine risipeste." (Matei.12:30) Este suficient ca omul sa nu faca nimic pentru ca vrajmasul sa fie multumit. Buruienile ies de la sine -nu le cultiva nimeni. In lupta dintre bine si rau toti trebuie sa luptam. Avem multe defecte de caracter care trebuiesc indreptate. Este datoria oricarui om de pe pamant sa lupte ca sa biruiasca raul; caci acesta de pe urma ia nastere la fel ca buruienile. Si omul de unul singur nu poate lupta cu defectele de caracter; poate doar cu acelea de la suprafata -dar numai Dumnezeu poate da omului o inima noua.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Cauta pe guagal "False Dilemma Fallacy".

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Am cauta pe google despre falsa dilema, si am ajuns pe wikipedia:

"Un exemplu simplu de falsă dilemă este:

"Ești cu noi sau împotriva noastră. Ai refuzat să te alături cauzei noastre, mai mult ca sigur că tu acționezi împotriva noastră"
Este o falsă dilemă deoarece neagă posibilitatea existenței cuiva care nu este interesat sau nu este cunoscător al cauzei respective."" http://ro.wikipedia.org/wiki/Falsa_dilem%C4%83

Am inteles cel mai bine ultima fraza; si, potrivit acesteia, Biblia are un raspuns: "Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca". (Fapte.17:30) Deci Dumnezeu nu tine seama de nestiinta oamenilor; dar oamenii trebuie sa ia in considerare planul Lui de eradicare al pacatului din univers; si, ca sa fie salvati trebuiesc sa se pregateasca pentru lucrul acesta.
Dumnezeu nu va incheia istoria acestui pamant pana cand toti oamenii vor lua o hotarare, iar cazul lor va fi deja pecetluit in ultima clipa a vietii lor. Problmea este ca nu stie nimeni cad i se taie firul vietii. Sunt unii care zic ca atunc cand vor iesi la pensie se vor apropia de Dumnezeu; dar cine poate spune ca ei se vor trezi a doua zi dimineata?

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

"pana cand toti oamenii vor lua o hotarare"... si daca unii vor neutralitatea? Ce face in acest caz? Ii considera ca fiind impotriva lui? Ti se pare corect?

Fix zeul crestin ofera o falsa dilema drept "alegere".

Apropo, sa zici ca ateii sunt impotriva lui "ze big dog" si ca sunt cu satana este o idiotenie. Esti capabil sa intelegi de ce nu? Stii ca ateismul NU se rezuma doar la religia crestina nu?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrurile nu stau asa cum le vezi tu. Trebuie sa tinem seama ca omul nu este singur in univers. Nu este el stapanul universului, s chiar al pamantului, chiar daca Dumnezeu i-a dat autoritatea aceasta. Ce este mai mare: cel ce stapaneste, sau cel ce da autoritate stapanitorului? Noi avem libertatea de alegere. Si daca aceasta exista, ea se face intre a alege pe Dumnezeu sau a fi impotriva Sa.
Dumnezeu doreste binele intregului univers si al tuturor fiintelor pe care le-a creat. El ne-a pus la dispozitie absolut toate mijloacele de care avem nevoie. Dumnezeu a facut creatiunea ca sa existe cat timp va exista si Creatorul ei. Daca noi care suntem obonuiti cu pacatul/moartea(!?) nu putem sa o acceptam; cu cat mai mult Dumnezeu care este mai curat ca noi.
"Ochii Tai sunt asa de curati ca nu pot sa vada raul si nu poti sa privesti nelegiuirea! Cum ai putea privi Tu pe cei misei, si sa taci cand cel rau mananca pe cel mai neprihanit decat el?" (Habacuc.1:13) Ochii lui Dumnezeu sunt curati si ei nu pot sa vada raul. Trebuie deci sa vina si ziua socotelilor finale. Dumnezeu va trebui sa judece toata nedreptatea care s-a facut: de la inceput si pana la sfarsit. Nu este in natura lui Dumnezeu sa pedepseasca. Daca oamenii si-ar lua timp macar pentru o clipa sa-si imagineze caracterul bun -dar si drept- al lui Dumnezeu! Atunci ei ar tacea si nu ar mai spune nimic. Unii spun ca Dumnezeu ar fi doar drept -ca un tiran gata sa pedepseasca raul; altii spun ca El este prea bun ca sa aduca hotarari cutremuratoare in dreptul copiilor sai neascultatori. Ambele lucruri sunt extreme. La cruce a aratat ca nu poate suferi pacatul; dar tot El S-a pus intre noi si Legea Sa. Biblia -de care fug mai toti oamenii- ne arata caracterul Sau. Sa nu o ignoram chiar pana la sfarsitul vietii noastre, caci este spre raul nostru.
Biblia spune:
"Fiindca este scris: "Pe viata Mea Ma jur, zice Domnul, ca orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va da slava lui Dumnezeu."" (Romani.14:11)
Cand se va face judecata, se va vedea ca Dumnezeu a fost drept in toate procedeele Sale cu oamenii; si ca daca noi am fi fost in locul Lui, am fi procedat la fel cum a procedat El. Dar lucrul acesta nu ne va mai de nici-un folos atunci; caci toate cazurile au fost deja hotarate.
Totusi, sa nu uitam ca Dumnezeu a contribuit la mantuirea noastra; L-a dat chiar pe Fiul Sau sa moara pentru noi; se cade ca noi sa ramanem indiferenti fata de o mantuire asa de mare? Nu vom fi trasi noi la raspundere pentru alegera facuta, pentru ca am refuzat sacrificiul facut pentru noi -ba inca noi am fi trebuit sa fim pe cruce-?

In lupta dintre bine si rau nimeni nu poate ramane neutru. Acum poate multi oameni se vad ca fiind neutrii. Dar Dumnezeu va trebui sa aduca vremuri de grozave stramtorari peste pamant, pentru ca oamenii sa se hotarasca de partea cui vor fi; vor huli pe Dumnezeu, sau aceia care spun ca sunt credinciosi Ii vor ramane loiali mai departe? Oricum ar fi, in timpul vietii sale omul deja ia hotarari; si se tine socoteala chiar si de hotararea aceea facuta pe patul mortii.
"Marea a dat inapoi pe mortii care erau in ea; Moartea si Locuinta mortilor au dat inapoi pe mortii care erau in ele. Fiecare a fost judecat dupa faptele lui." (Apocalipsa.20:13)
Fagaduinta Lui -ca ne place sau nu- este:
"Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui." (Apocalipsa.22:12)

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Tot nu ai raspuns la intrebare ci ai incercat sa eviti bagand niste scuze.

"nimeni nu poate ramane neutru"... trecand peste partea in care "lupta" asta este una exagerat de absurda, cum ai ajuns la concluzia ca nimeni nu poate sa ramana in neutralitate?

E ca si cum ai zice ca lupta de box pe viata si pe moarte intre Mike Tyson in perioada lui de glorie si un pusti de 7 ani fan GTA e logica.

Vad ca nu ai inteles cum e cu falsa dilema (din moment ce continui sa faci afirmatii ce tin de asa ceva). Ai inteles macar cum e cu ateii? Ai inteles de ce e o idiotenie sa zici ca ateii sunt impotriva lui "ze big dog" si ca sunt cu satana? Macar atata sa fi inteles daca subiectul principal e prea complicat.

Stii macar ce e ateismul?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare va lupta la categoria lui, dupa cum este scris: "Nu v-a ajuns nicio ispita care sa nu fi fost potrivita cu puterea omeneasca. Si Dumnezeu, care este credincios, nu va ingadui sa fiti ispititi peste puterile voastre; ci, impreuna cu ispita, a pregatit si mijlocul sa iesiti din ea, ca s-o puteti rabda." (1Corinteni.10:13)

"Ateismul reprezintă negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei alte divinități, este lipsa credinței în existența oricărei zeități sau forțe supranaturale." sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
Dar asta nu inseamna ca daca omul nu crede in Dumnezeu, El nici nu exista. Dupa cum un orfan care nu a vazut niciodata pe tatal lui sau pe mama sa, nu poate spune despre ei ca nu exista, tot asa nici noi nu putem sa spunem ca nu exista Dumnezeu. El ne-a oferit nu numai dovezi ale existentei Sale, ci si purtarea Lui de grija. Noi nu am putea sa traim fara Dumnezeu, chiar daca nu-L vedem. Nu vedem aerul, dar avem nevoie de el; nu vedem bataile inimii, dar avem nevoie de ele; nu vedem dragostea, dar avem nevoie de ea. Pe de alta parte, nu stiinta a facut cerul, pamantul, marea si izvoarele apelor si tot ce este in ele. Stiinta doar le cerceteaza; dar ea nu poate sa produca ceva din nimic.
Pe de alta parte, Dumnezeu a pus in fiecare om gandul ca el exista; chiar si in salbaticii aceia despre care am auzit -si ei cred in existenta lui Dumnezeu, chiar daca nu pot explica.
Biblia spune ca pe cand apostolul Pavel venise sa-L faca cunoscut pe Dumnezeu atenienilor, printre altarele lor a vazut si unul pe care scria: "Unui Dumnezeu necunoscut". Si spune mai departe: "Ei bine, ceea ce voi cinstiti fara sa cunoasteti, aceea va vestesc eu." (Fapte.17:23) In constiinta lor, oamenii stiu ca exista Ceva sau Cineva ce nu pot explica existenta acestuia; o putere mai mare care conduce lucrurile. Ei nu pot scapa de gandul acesta decat daca isi calca constiinta(pe care eu l-am numit "radio" intr-o alta postare), sau daca mor.

"Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14) Daca vrei sa patrunzi gandurile lui Dumnezeu, atunci citeste Biblia. Numai asa vei putea intelege felul de purtare al lui Dumnezeu cu oamenii. Ea este plina de parabole, de pilde, de metafore; astfel ne descopera Dumnezeu adevarurile Sale, pentru ca noi sa le intelegem. Dumnezeu ne-a vorbit cu adevarat pe limba noastra.

Iti spun sincer, ca inaintea lui Dumnezeu nu exista atei -ci oameni care nu vor sa I se inchine. Atei exista doar inaintea oamenilor nestiutori si prosti; dar Dumnezeu cerceteaza toate inimile -caci el le-a creat, si El este mai mare decat inimile noastre.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

"Dar asta nu inseamna ca daca omul nu crede in Dumnezeu, El nici nu exista"... daca omul nu crede in Hanuman, nu inseamna ca nu exista. Intelegi unde bat? Nu cred.

'"Nu vedem aerul"... ba da, putem sa il vedem folosind anumite metode si la fel poti sa vezi bataia inimii, curentul electric creierul, etc. Pentru zeul tau ce folosesti? Dumnezometru?

Vad ca tu acum incepi sa schimbi subiectul. Nu vrei sa mergi acolo, o sa te distrug usor prin cateva intrebari simple.

"chiar si in salbaticii aceia despre care am auzit -si ei cred in existenta lui Dumnezeu"... GRESIT. Am o toleranta scazuta la prostie. Nu suport asemenea afirmatii idioate si eronate.

Pune mana pe o carte si invata despre religii sau daCA CArtile nu iti plac, foloseste internetul cum trebuie.

Nu ai raspuns nici acum la ce ti-am cerut. Ti-am explicat cum e cu falsa dilema si vad ca fie nu esti capabil sa intelegi, fie ignori ce iti spun. Ba mai mult de atat, vad ca nu intelegi nici cum e cu ateismul si vorbesti iar de falsa dilema.

Dupa cum am zis, fie esti incapabil sa intelegi niste lucruri elementare si nu poti sa intelegi erorile gen falsa dilema, fie esti un ignorant.

Nu are rost sa mai continuam discutia avand in vedere ca la capitolul religie esti mai varza decat varza si pe langa asta, esti incapabil sa intelegi niste chestii elementare.

Apropo, definitia data de tine pentru ateism este putin gresita si a fost scrisa de un crestin. Varianta corecta e asta :

"Atheism is, in a broad sense, the rejection of belief in the existence of deities".

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, deci aerul il poti vedea; la fel si bataile inimii si curentul electric; dar pe Dumnezeu care te indeamna la pocainta nu Il poti vedea?
Dumnezeu Si-a pus pecetea peste fiecare lucrare a Sa -chiar si asupra acelor salbatici-; "a pus in inima lor chiar si gandul vesniciei"(Eclesiast.3:11) -da, chiar si in salbaticii aceia. "macar ca omul nu poate cuprinde, de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu." Si eu nu ma iau dupa oameni.
In privinta falsei dileme -pe care tot insisti- ti-am oferit o explicatie destul de clara ca cine nu este cu Dumnezeu este impotriva Sa. cale de mijloc nu exista.
A ta varianta a ateismului este asementoare cu ce-a care ti-am dat-o eu; difera doar cuvintele. Ateii nu cred in nici o zeitate.
Cartile pe care mi se sugerezi sa le citesc nu fac altceva decat lucrul acesta: "Îl scot pe Dumnezeu din minte şi despart sufletul de adevăratul Păstor."
Ateismul duce la degradare morala. Caci daca oamenii ajung sa Il scoata pe Dumnezeu din minte, sunt capabili de cele mai grozave atrocitati. http://sdarm.md/prophecies/marealupta/marealupta15

| sublime89 a răspuns:

Apropo, chiar azi am vazut asta https://www.youtube.com/watch?v=B-95mLrpY6I

Exorcizarile se muta pe internet :))

| AlexanderAdrian a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt ca au aparut filme in ultima vreme in care posedarile nu se vindeca, fie ele posedari de oameni sau demonii care incep sa bantuie o casa, a se vedea "Paranormal activity". Deci s-au mai linistit si producatorii sa aiba doar happy endings.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Nu ma uit la filme horror, sunt exagerat de plictisitoare pentru mine. Totusi, cum sunt demonii din acel film? Fac ceva interesant sau tot ce pot face e sa puna victimele sa urle si sa se agite strigand "baaa cioaca cioaca cioaca"?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vazut recent un film polonez parca, demonul posedase sotia unui tip care se izolase in casa din pricina asta si o izolase si pe ea intr-un fel de camera din subsol. Si niste tineri tampiti se jucau de-a filmat fantome si alte prostii si au aflat cumva de povestea asta si s-au dus sa investigheze. Pana la urma fiindca n-aveau stare s-au dus in lipsa barbatului acasa la el si-au eliberat femeia posedata. I-a omorat pe toti si a plecat libera pe strazi.

Nu se mai fac filme cum stiai tu, nu te-ai mai uitat de mult la un film bun de gen. Poate te uiti la alte genuri de filme si daca filmele horror te plictisesc de ce mai pui intrebarea? Uita-te la alte genuri si gata.

| anonim_4396 explică (pentru Exilee):

"Nu ne arde! Nu ne arde!…Auuuuuuuuu!…Vaaaaaaaai! ..Ma arde rau! Ma arde rau! Ma arde! Ma topesc ca ceara! Pier ca focul! Ma sting ca fumul! O pierdem! Auuuuuu! ..Auuuuuu!"

Clar, e doada suprema. Daca striga si "baaa cioaca cioaca cioaca" era perfect laughing

| ErrorFound a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=Dq7ZZtKioqM
=))))) mor ma, tipul asta e genial =))))

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

L-am vazut recent.

Are you Bob the Builder? laughing

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Uite dovada clara, ce vrei mai mult de atat...
http://www.youtube.com/watch?v=WCG1TL-lQGM
e veche dar mi se face frica de fiecare data

| Rührselig a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Sarchasm detected.

| anonim_4396 explică (pentru EnciclopediaProstiei):

Gata, acum cred. Ai dreptate, e dovada suprema.

* se pare ca userul Rührselig nu a inteles ce ai vrut sa zici.
** baaaa cioaca cioaca cioaca laughing

| Hombre a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

In sfarsit am vazut diavolul dar nu stiam ca e ţigan.winking

| PandaEcrazy a răspuns:

Si eu sunt ateu, si apropo, daca tu pretinzi ca esti ateu, de ce te strofoci cu demonii? ateii nu cred nici in iad nici in rai, tu nu dai dovada de asta. nu exista posedari, daca unu are o stare bolnava si face pe posedatul nu inseamna ca e ceva spiritual, si mental. si asta daca ar fi adevarat nu ar fi o distractie, daca vrei sa-tii traiesti viata la maxim baga-te prin fata masinilor cum fac eu, asta-i viata pe muchie de cutit, nu hocus pocus demonul e in tine

| anonim_4396 explică (pentru PandaEcrazy):

Doar pentru ca esti ateu nu inseamna ca nu trebuie sa pui intrebari atunci cand dai de subiecte absurde.

"tu nu dai dovada de asta" + "baga-te prin fata masinilor cum fac eu, asta-i viata pe muchie de cutit"... incep sa cred ca esti un troll. Poti sa-mi zici ce inseamna ateismul? Asa ca o curiozitate.

| xBlackUndergroundx a răspuns:

De fapt, se pare doar că doar schizofrenicii au parte de posedări.

| KriSt3n a răspuns:

Ateii sunt "taiati de pe lista posedarii de catre demoni" pentru ca ei sunt deja ai lui satana, gandeste te ca tu ca ateu nu crezi in dumnezeu si satana asta vrea sa faca sa te traga de partea lui, tu din moment ce deja esti acolo numai are pentru ce munci, un efort in minus.

| anonim_4396 explică (pentru KriSt3n):

"tu ca ateu nu crezi in dumnezeu si satana asta vrea sa faca sa te traga de partea lui"... nu vad ce legatura are una cu alta, poate reusesti sa imi explici.

Cauta pe guagal "False Dilemma Fallacy".

| Vladutz1986 a răspuns:

Ateii nu sunt posedati de demoni pentru ca a fi posedat in primul rand inseamna sa ai un iq mai mic decat numarul de la pantof. Posedarile in general sunt traite de oameni care au boli psihice si au fost indoctrinati intr-o anumita religie de cand erau copii. Pentru justificarea existentei bisericii mai marii popi din cadrul acestora din cand in cand mai gasesc oameni cu probleme psihice sau chiar platesc oameni normali pentru a se preface posedati!

| Inferno a răspuns (pentru Vladutz1986):

Considerati ca nebunia implica un IQ "mai mic decat numarul de la pantof."?
Din cate stiu, nebunul valora cat trei pioni.