| Cristiiiiiiuy a întrebat:

Ce poate deveni omul fara iubire? Sau omul care nu a iubit vreodata pe cineva, ori nu a fost iubit( de rude, sotie, copii etc)

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O persoana care urăște, este răzbunătoare. Dar chiar și cel mai rău om, iubește pe cineva, pentru ca noi am fost creați cu capacitatea de a iubi.

| RAY a răspuns:

Numa un psihopat nu a iubit vreodata, daca iubirea nu ar duce la suferinta nu ar fi persoane care nu ar fugi de iubire, dar in ziua de azi cand vezi numa ipocrite, false, materialiste, mincinoase ce sa iubesti? plin de tarfe si cwrve peste tot cum sa ai incredere in ele? raspunsul e ca nu ai pe cine sa iubesti sau in cine sa ai incredere intr-o lume atat de ipocrita ca a noastra

| SG1995 a răspuns:

Nu există om care să nu fi iubit vreodată pe cineva, dar ca să răspund la întrebarea ta, un om lipsit deorice afecțiune devine un criminal.

| VelaJohnny a răspuns:

Cand e vorba de credinta, lipsa iubirii il face fanatic.
1 Corinteni 13:1-3
„Dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, dar n-aş avea iubire, aş fi o bucată de alamă sunătoare sau un cimbal zăngănitor. Dacă aş avea darul profeţirii, dacă aş cunoaşte toate secretele sacre şi aş avea toată cunoştinţa, dacă aş avea toată credinţa aşa încât să mut munţii, dar n-aş avea iubire, nu sunt nimic. Şi dacă mi-aş da toate bunurile ca să-i hrănesc pe alţii, dacă mi-aş da şi corpul, ca să mă laud, dar n-aş avea iubire, nu-mi foloseşte la nimic."