| lanadelrey15 a întrebat:

Care este denumirea conceptului de a crede in Dumnezeu dar a nu crede in biblie, preoti, ritualuri, etc. Voi ce credeti?

67 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Trebuie o denumire anume? Poti crede si fara, nu trebuie etichete care sa starneasca controverse si conflicte pe langa cele deja existente.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Și catolicismul si ortodoxia are ideea de preotie universala. Asta nu inseamna ca nu avem preoti

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Folosesti anarhic niste cuvinte care nu stii ce inseamna.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Este extrem de complet de lipsit de sinceritate sa spui că luteranii n-au preoti. Dupa cum ti-am zis cuvantul din dex este generalizat panreligios. Fiecare religie are teologia ei și în functie de teologia respectiva echivalentul ei de preoti. Te-ai departat complet de subiect. Fata respectiva nu se refera la religii precum islamul ci la complet altceva. Vorbesti pe langa subiect si nu intelegi semnificatia unor cuvinte

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Traditia voastra nu e de la Dumnezeu. Doar Biblia e.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Pozitia oficiala a protestantilor este ca ei au pastori, nu preoti. Preoti au catolicii si ortodocsii.

| anonimg a răspuns:

A crede în existența lui Dumnezeu, dar a nu te încrede în El, nu-ți folosește la nimic.
Dumnezeu este dragoste; și dacă nu există dragoste între om și Dumnezeu, simpla credință în existența Lui nu te va mântui.

Biblia spune că credința (adevărata credință) vine în urma auzirii credinței. Și auzirea credinței vine prin Cuvânt; prin Cuvântul rostit sau scris. În același timp trebuie să existe acea disponibilitate a inimii de a cunoaște pe Dumnezeu.
Ocazia de a cunoaște pe Dumnezeu nu trebuie așteptată, ci ea trebuie creată de noi înșine. Noi trebuie să ne creăm timp de a petrece în cunoașterea Lui Dumnezeu în fiecare zi.

| mODIN a răspuns (pentru EestiSodalane):

Imamul si preotul sunt lucruri destul de diferite.

| mODIN a răspuns (pentru doctorandus):

Literalmente, asta e singurul raspuns pertinent la intrebare laughing
Ceilalti s-au luat direct la cearta

| pacatosulBogdan a răspuns:

Idolatrie! Cand cineva isi plasmuieste dupa mintea sa un dumnezeu, si nu recunoaste Revelatia primita, pastrata si invatata in Biserica, prin episcopi, preoti si diaconi.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Maica Domnului este mai cinstita decat toata faptura, fiindca ea a nascut pe Dumnezeu dupa trup. Maica Domnului este Theotokos si sta la dreapta Fiului ei care este Dumnezeu-Cuvantul. Dumnezeu i-a facut marire ei, ingerii i s-au inchinat, toate neamurile o fericesc, dupa profetia ei. "Iata, de-acum ma vor ferici toate neamurile, ca mi-a facut marire Cel Puternic" - Evanghelia dupa Luca, cap.1.
"Statut-a Imparateasa la dreapta Ta, imbracata in haina aurita si preinfrumusetata." - Psalmul 44

Hulele sectantilor sunt ale tatalui minciunii si ucigatorului de oameni, diavolul, care minte, inseala si dezbina prin sectele neoprotestante si prin toti batjocoritorii celor sfinte.

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

Sunt diferite in contextul a doua religii diferite, dar functional vorbind indeplinesc acelasi lor general raportat la sistemul teologic la care apartin. E o idiotenie sa argumentam atat de mult semantica cand putem pur si simplu sa intelegem spiritul in care a fost pusa intrebarea de aici. Ea a vrut sa elimine din ecuatie orice sistem religios cu rituri, temple si conducatori spirituali printre care se numara imamii, preotii si orice alt echivalent.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Argumentezi inutil semantica. Si daca admitem ca luteranii isi numesc preotii "pastori" nu putem tagadui că acestia indeplinesc rolul de savarsire a sacramentelor. Mai ales ca subiectul n-are nicio legatura cu intrebarea.

| EestiSodalane a răspuns (pentru T0Teu):

Sa stii ca nu sunt de acord ca nu e de la Dumnezeu. Pentru ca Traditia nu contrazice niciodata Biblia.

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Pai tocmai asta e problema la traditie: contrazice Biblia. Am multe exemple, vrei sa ti le dau?

| EestiSodalane a răspuns (pentru T0Teu):

Biblia poate interpretata gresit de catre oameni, din pacate. De asta exista si atatea denominatiuni si pareri despre ce spune Biblia. Unii oameni spre exemplu sunt adventisti altii sunt luterani, deși aceste 2 denominatiuni pretind fiecare ca se iau doar dupa ce zice Biblia au o telogie extrem de diferita si contradictorie

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Omu crede in form lui de divinitate.

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Asta nu are legatura cu traditia. Atat timp cat Biblia e impotriva inchinarii la sfinti, icoane, moaste, ingeri, e impotriva sarutarii lor, e impotriva botezului bebelusilor, e impotriva rugaciunilor catre sfinti sau ingeri, e impotriva icoanelor per general, e impotriva a multe lucruri care la voi nu doar ca se practică, dar sunt si incurajate si chiar impuse de tradiție, nu poti spune ca traditia e conform Bibliei. Mai mult decat atat, scrie in Galateni 1:8 asa: "Dar chiar dacă noi înșine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o evanghelie deosebită de aceea pe carev-am propovăduit-o noi, sa fie anatema!". Traditia nu face parte din Biblie si nici nu e conform Bibliei, deci încalcă cumva acest verset.

| EestiSodalane a răspuns (pentru T0Teu):

Exact ce ziceam legat de interpretarea Bibliei. Eu am citit Biblia și am gasit incurajate toate aceste practici pe care pe amintesti, de la icoane pana la rugaciunea catre sfinti. Si acum ce facem? Eu zic am citit o chestie tu zici ca ai citit alta chestie. Exact asta e problema si intre cei care se iau doar dupa Biblia dupa cum am amintit luteranii și adventistii care au teologii absolut contradictorii intre ei. Modul un care oamenii citesc Biblia ajunge sa duca la interpretari contradictorii, intelegi lucrul asta?

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

In general protestantii nu prea au sacramente. Predica de la biserica este pentru invatatura, dar nu este un sacrament. Pastorul care predica in biserica nu executa un sacrament. Predicarea evangheliei, invatatura si mustrarile nu constituie sacramente. Nici macar rugaciunile de la amvon nu constituie sacramente. Si nici rugaciunile colective ale comunitatii.

Protestantii recunosc doar doua sacramente: botezul si cina Domnului. Botezul este executat de pastori din rutina. Iar la cina Domnului pastorul joaca doar rolul de organizator, nu el imparte harul venit prin cina Domnului. Preotii sunt toti cei care iau cina Domnului, pastorul nu este mai preot decat credinciosii de rand.

| lanadelrey15 explică (pentru pacatosulBogdan):

Prin acest lucru incerci sa afirmi ca creștinismul este singura religie valida? pentru ca mie asa imi pare. Toata lumea are dreptul sa creada in oricine si orice vrea, nimeni nu e obligat sa aiba o anumita religie.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru lanadelrey15):

Da, crestinismul ortodox este singura religie revelata, iar Hristos este Mantuitor al Bisericii Sale! Aceasta marturisind, nu oblig pe nimeni sa fie crestin, fiindca nici Hristos Dumnezeu nu ne obliga, ci spune: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie". - Matei 16, 24

| T0Teu a răspuns (pentru EestiSodalane):

Biblia nu are mai multe interpretari. Iar daca tu ai gasit aceste practici incurajate arata mi si mie unde. Eu chiar acum pot sa iti zic unde am gasit ca NU sunt incurajate, dimpotriva. Ce copil a fost botezat in Biblie? Eu am gasit doar adulti botezati. Sa nu mai zic ca in Biblie scrie ca cine CREDE si se BOTEAZA va fi mantuit, nu invers. Bebelusii ce cred? Ei nu pot crede nimic ptc nu stiu nimic. Despre veneratul sfintilor ce ai gasit? Eu peste tot prin Faptele apostolilor am gasit ca apostolii se impotriveau atunci cand oamenii voiau sa li se inchine (spre ex Petru cand sutasul Corneliu a vrut sa i se inchine parca). La fel cu ingerii. Unde ai gasit tu ca trebuie venerati? Eu am gasit in două locuri in Apocalipsa ca ingerul caruia voia sa i se inchine Ioan l a oprit sa faca acest lucru. Sa nu mai zic ca scrie in Romani capitolul 1 ca oamenii au ajuns sa se inchine creației in locul Creatorului. Ce alta interpretare pot avea aceste versete? Iti zic eu ca nicio alta interpretare ptc sunt pur si simplu fapte concrete, intamplari reale, nu povesti sau nu stiu ce filozofii

| lanadelrey15 explică (pentru EestiSodalane):

Subiectul pe care incerc sa il deschid este probabil libertatea de a alege propiul mod de a-l prețui pe Dumnezeu, as putea încadra aceasta intrebare in categoria întrebărilor filozofice mai degrabă, De ce nu s-a gandit nimeni la posibilitatea de a nu urma nici o religie specifica desi a crede in Dumnezeu si de a avea propia interpretare asupra acestuia? Mi as dori sa pot spune ca nu fac parte din nici o religie si sa nu fiu numita ateistă.

| lanadelrey15 explică (pentru pacatosulBogdan):

Avand in vedere ca nu exista nici o dovada care sa confirme existența tuturor acestor lucruri 100% atunci consider varianta de a avea propia interpretare asupra lui Dumnezeu sau modul in care a fost creat universul una destul de potrivită. Fiecare om poate avea o anumită opinie, unii cred în creștinism, altii in islam, sau alte religii, unii nu cred in nimic, dar s-ar putea ca nici una dintre aceste lucruri sa fie macar aproape de adevar, cine stie.

| EestiSodalane a răspuns (pentru lanadelrey15):

Asta incercam sa le explic si eu la idiotii astia, dar mă iau cu semantica complet aiurea.
Iar legat de ce ai zis aici, nu ai niciun motiv sa crezi in Dumnezeu in afara oricarei religii. Dumnezeu fie exista intr-o religie fie nu există deloc. Niciodata Dumnezeu nu s-a revelat în afara unei religii. S-au gandit multi la ideea de divinitate in afara religiei. Se numește "deism", dar e functionalmente la fel ca ateismul. Deistii spun ca Dumnezeu exista dar e indiferent față de oameni. Iar sa ai un Dumnezeu indiferent față de tine e exact acelasi lucru cu a nu avea deloc. Vrei, nu vrei, iti place sau nu-ti place, daca vrei sa crezi in Dumnezeu trebuie sa accepti religia cu care vine la pachet.

| EestiSodalane a răspuns (pentru T0Teu):

N-am zis ca Biblia are mai multe interpretari ci am zis că oamenii atunci cand o citesc vin cu mai multe interpretari contradictorii. Ce sectă de protestantism esti tu? Daca esti penticostal adventistii te contrazic. Daca esti iehovist luteranii te contrazic. Hai sa nu vorbim de Ortodoxie cand pana si fratii tai protestanti te contrazic in ceea ce priveste interpretarea Bibliei. Daca nu ai Traditia sa te ghideze citesti Biblia cum vrei si intelegi ce vrei.