| debbv a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat, neavand prieteni (stiu ca e trist, nu am nevoie sa mi se mai spuna). Relatia dintre mine și tatal meu s-a degradat foarte tare, striga la mine din orice rahat și cearta escaladează la niste cuvinte foarte grele. Ma santajeaza că ii spune persoanei cele mai dragi mie (iubitul meu) sa-si ia gandul de la mine ca nu are rost, ca ii spune cum mă comport si ii zice sa-si vada de treaba. Ei bine, dintre toate jignirile, remarcile de **** si orice altceva, lucrul asta doare cel mai tare. Pur si simplu, mereu cand ne certam ma ameninta cu asta, printre multe alte amenintari tipice unui părinte care se află în pericol. Relatia dintre parintii mei e una oarba, la modul ca orice aș face, tot vina mea e, unul dintre ei are dreptate. De aici am renuntat sa modific textul ca sa nu mai aiba diacritice, imi pare rau. Mereu își iau apărarea unul altuia, chiar și când chiar nu este nevoie. Am nevoie de un sfat ca să rezist psihic la căcaturile astea de zi cu zi, pentru că mă doboară psihic și cred că deja am dat într-o depresie din cauza lor. Nu vreau să fiu dramatică, nu vreau mila nimănui, vreau doar un sfat care să mă ajute să rezist unor părinți care nu mă ascultă niciodată ci doar încep să strige ca ultimii nesimțiți. Mulțumesc oricum.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unica soluție. Să fii mai matură, mai inteligentă, mai deșteaptă decât el.
Cum. Nu lăsa conflictul să se amplifice. Nu răspunde de aceeași manieră.
Încearcă să înțelegi ce urmărește cu acest comportament. El strigă, acest lucru nu îl poți controla.
Dar reacția ta interioară la comportamentul lui, da. Nu poți imediat, dar te poți antrena pentru asta, treptat.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la psihologul școlii de care apartii.

| Nonolita a răspuns:

Cati ani ani si cum de s-a degradat dintr-o data relatia cu parintii tai? Oare nu ai si tu o vina?
Daca esti majora, muta-te in chirie.