| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
O intrebare din curiozitate.
Am vazut tot felul de filmulete din Sua cu masini fugarite de politie si abia ii prindeau.
In Romania daca nu opresti la semnalul agentului si in cele din urma duce la o urmarire rolling on the floor) ce poti pati cand esti prins?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce mai descopera politistii dupa ce te-au prins.
Daca nu descopera si alte infractiuni (conducere fara permis sau cu permis necorespunzator, conducere in perioada suspendarii dreptului de a conduce, sub influenta alcoolului sau/si a drogurilor, masina furata, etc) sau contraventii (alcoolemie sub 0, 80, lipsa ITP, lipsa RCA, nu ai asupra ta documentele necesare, etc) atunci vei fi sanctionat contraventional doar pentru neoprire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde pentru ce fugi, ce ai de ascuns si cu ce esti prins.
Pentru o simpla contraventie in trafic nu patesti mare lucru, un permis suspendat.

| mODIN a răspuns:

O urmarire la noi s-ar intinde pe o distanta de 200 de metri laughing

Acolo se intampla din astea pentru toata tara e o autostrada imensa cu cateva orase presarate prin ea. La iesirea dintr-un oras mare au mai multe benzi decat avem noi treceri de pietoni in tot Bucurestiul. Ia incearca sa faci pe Valea Prahovei o manevra din asta si poate reusesti chiar sa depasesti in viteza tiganii care vand afine si zmeura langa Busteni. rolling on the floor

| Korkodeln a răspuns:

Americanii au o vorba pentru asta: "F.ck around and find out".
Dar daca vrei sa vezi cu e sa-ti exploreze partile intime, cu sau fara vaselina, in puscarie baga tare si enerveaza-i pe politisti. O sa primesti si bonus o bataie ca "s-a opus arestarii".

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Permis luat si probabil dosar penal+inchisoare+amenda