| TeoAilerua a întrebat:

Saluthappy
Am nevoie de ajutor
Sunt minora, am 16 ani și am lucrat la Mc Donald's vara asta.
Contractul meu este pana in 26 Septembrie si eu știu ca e ilegal in timpul școlii sa lucrezi pana la 22, iar cei care fac orarul m-au pus de la 15:30 la 22.
Bun și după mi-au spus ca ma pontează de la 13:30 la 20 ca sa nu apar ilegal dacă este un contrac dar tot pana la 22 trebuie sa merg.
Ce sa fac?
E legală chestia asta?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-ti dai demisia pe motiv ca a inceput scoala si sa soliciti renuntarea la perioada de preaviz.
De asemenea nu trebuie sa stai mai mult de 6 ore pe zi, decat daca ai pauza de 1/2 ora.