| Alky39 a întrebat:

Dacă ma angajează intr-un loc în locul unei persoane ce pleaca in concediu maternal, ce tip de contract voi avea? Mi s-a spus de perioada de proba dar nu dacă e determinat sau nu, poate fi și nedeterminat chiar dacă respectiva se întoarce după 2 ani de concediu întreținere copil?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Stai calm, odata ce te angajeaza nu mai renunta la tine! Deci fa in asa fel ca in perioada de proba sa fie multumit de tine!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula este ca angajarea este pe perioada determinata, pentru inlocuirea persoanei cat timpaceasta este in concediul pentru ingrijirea copilului, avand in vedere ca persoana respectiva nu este concediata in aceasta perioada ci contractul individual de munca este doar suspendat.
Sigur ca poti fi pastrat si dupa reintoarcerea la munca a respectivei, bineinteles daca angajatorul este multumit de prestatia ta si are un loc pentru tine.

| Simpatic a răspuns:

Perioada de proba nu este contract nedeterminat, perioada de proba poate avea maxim 90 de zile si se face un contract pe perioada determinata, dupa aceea daca colaborati in continuare iti face contract pe perioada nedeterminata
Nu iti face griji respectiva dupa 2 ani de zile se poate intoarce sau nu, cum considera ea poate gaseste altceva, tu angajeaza-te si vezi cum merge treaba daca te tii de treaba sunt sanse mari sa ramai definitiv acolo

| Violleta2022 a răspuns:

Contractul este de 1 sau 2 ani, pe o perioada determinata si va trebuii sa existe si perioada de proba, ca sa vada daca esti priceputa si iti faci datoria, ca sa te poata tine tot contractul, sau sa te dea afara daca nu le convine de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie e pe perioada determinata după perioada de proba.

| sierra1 a răspuns:

Se numește perioadă determinată. Când revine, tu pleci