| AvalohAlyn a întrebat:

Dacă dau bacalaureatul si apoi dau la Medicina deși nu cred ca o sa ajung medic dar ma pasionează domeniul mult, am voie, dacă figureze la medicul de familie cu anxietate si depresie și scrie ca iau tratament medicamentos? Repet, nu cred ca voi ajunge medic dar consider ca e dreptul meu dacă iau examenul de admitere sa urmez și eu câțiva ani domeniul favorit medicina sau chiar doar sa termin facultatea și atât.
As putea legal realiza asta?
Îmi place medicina de mic și apropo știu destui care au făcut medicina și nu profesează dar și destui care suferă de anumite probleme de sănătate gen anxietate, atacuri de panica, depresi dar sunt la medicina etc.
Acum va intreb pe voi? Ar merge?
As putea fi declarat admis(visul meu) la Medicina chiar daca am unele probleme psihologice pentru care repet fac tratament?
Voi ce știți?
Evident va rebui sa iau bacalaureatul cu nota mare, deja am materialele pregătite pt.uman
Eu am terminat liceul în 2017 și n-am mai continuat tot din cauza atacurilor de panica, anxietății si depresiei.
As putea întra la Medicina adică legal este voie dacă se specifica în adeverinta ca totuși iau tratament medicamentos deci nu sunt netratat deloc?
Deci ce șanse am sa întru la Medicina si sa imi incerc norocul și eu? Mai ales ca deja știu destule notiuni de medicina.

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

E greșit cum gândești și îți zic că nu vei reuși!
Fă din acel "nu cred","cred" și fă din "nu voi ajunge medic ","voi ajunge medic" și vei reuși!
Multa bafta și mult spor la studiuuuu! Ai nevoie!

| fata357 a răspuns:

Eu cred că dacă tu vrei, vei putea ajunge la medicină sa îți urmezi visul. Vorbește cu medicul tau de familie despre problema aceasta de sănătate, dar cred că nu are de ce să îți influențeze examenul de admitere. Mult succes și multă sănătate!