| TheRealAlex a întrebat:

vreau să îmi dau demisia azi și nu vreau să mai stau în preaviz, ei mi-au spus încă 2 săptămâni să mai stau dar am contract pe perioada nedeterminata, am lucrat doar vara 2 luni,si am auzit că nu trebuie să mă prezint chiar dacă contractul nu e desfăcut, ei fiind nevoiți să îl desfacă după pentru absente nemotivate iar de plătit tot o să trebuiască să mă plătească. Deci are ceva daca nu ma mai prezint?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa te plateasca pentru ca nu te prezinti la munca? Cine ti-a spus asta nu are habar de legislatia muncii.
Daca nu lucrezi in termenul de preaviz iti poate desface disciplinar contractul individual de munca si arata rau cand vei vrea sa te angajezi la un nou loc de munca.
Nu se platesc zilele nelucrate din preaviz.

| alessia5158 a răspuns:

Pentru absente nemotivate contractul de munca se desface disciplinar! Sanctiunea desfacerii contractului de munca pentru motive disciplinare are consecinte negative pentru viitorul tau profesional ( iti va fi foarte greu sa gasesti un alt loc de munca la care sa fii acceptat ).

Bula
| Bula a răspuns:

Contractele de munca pe termen nelimitat se pot desface la cererea angajatorului sau a angajatului, cu termen de preaviz stabilit in contract sau prin lege. Perioada minima este de 15 zile.
Daca ai dreptul, pe aceasta perioada iti poti lua o parte din concediul de odihna, dar nu poti fi in concediul de boala.
Daca nu te prezinti in aceasta perioada, risti sa fii pus absent nemotivat, sa ti se impute lipsuri de inventar, etc, care iti pot fi foarte "dureroase".