| giku1995 a întrebat:

Eu lucrez ca bucatar de doua luni fara nici un contract nimic. Vreau sa-mi dau demisia in urmatoarele zile dar am dubii ca seful nu-mi va da carnetul medical innapoi pina nu ii fac darea de seama. Are el vre-un drept sa detina documente straine la el? La el se afla doar carnetul medical si atit.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai contract individual de munca legal incheiat iti poti da demisia oricand, fara preaviz sau altceva.
Va trebui sa predai ce-ai luat in primire, pentru a nu putea fi acuzat c-ai furat ceva.
Daca nu-ti da carnetul atunci spune-i ca il vei reclama la ITM.