| dragos2499 a întrebat:

Buna ziua! Doresc sa imi deschid o fabrica de bere artizanala, intrebarea mea este daca pentru imbuteliere pot sa folosesc sticle de bere de 0.33l reciclate de la alte companii mari, de exemplu: Tuborg, Timisoreana, Ciucas etc. Ma intereseaza daca exista probleme din punct de vedere juridic deoarece aceste sticle au in general insemnele companiilor in relief direct pe sticle din procesul de productie. Daca le reciclez si comercializez berea in sticlele lor care pot fi problemele. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate, fiindca sticlele tuborg au design propriu, omologat de ei, deci nu este legal.
Puteti folosi numai sticle simple, fara inscrisuri pe ele, fara sigla altora, ca sa nu fiti dat in judecata fiindca sigur pierdeti.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca vor exista probleme daca pui eticheta ta pe sticle, mai ales pozitionata astfel incat sa acopere insemnele de pe sticle.