Întrebare recomandată | anonimuser205 a întrebat:

Buna TPU.Am 24 de ani si lucrez de aproape 6 ani la o firma in oras,care in afara salariului oferit, sunt incluse si acele bonuri de masa.Acele bonuri de masa au o valoare de 9 lei si ceva.Parintii mei locuies la tara,iar de multe ori,acele tichete de masa le ofer lor in schimbul anilor in care am stat pe "capul lor" ca sa zic asa.
Ciudat este insa,ca acolo, aceste tichete au o valoare mai mica..in sensul ca magazinul opreste un comision de 1 lei/tichet ceea ce nu cred ca ar fi normal.As vrea sa stiu daca exista vreo metoda legala prin care ii pot urmari si obliga sa renunte la aceasta inselatorie.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Protectia consumatorului nu are nimic a face cu cazul semnalat. Fa un denunt --- vezi aici lamuriri :http://www.romaniacurata.ro/articol-1041.htm

P.S Prin denuntul tau, (nu plangerea care ar trebui sa o faca parintii) iti protejezi parintii de eventualele razbunari ale patronilor magazinului.

| zdrangoi a răspuns:

Simplu, le faci reclamatie la "Protectia consumatorului".
Ceea ce fac este ilegal, un abuz!

| stlucian a răspuns:

O plangere (protectia consumatorului)urmata de o sesizare scrisa la politie pentru ca este furt!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic ce apare in afara unui contract sau o lege scrisa, nu este oficial, trebuie sa iei masuri imediat. Orice comision trebuie dovedit, dar bineinteles ca in cazul tau este vorba despre inselatorie.

Răspuns utilizator avertizat
| pilifalexandru a răspuns:

Puteti face o plangere la protectia consumatorului si vor stii ei ce este de facut, daca va fi nevoie pot apela la un alt organ de control.

| anonimuser205 explică:

Problema ar mai fi, ca acel magazin este detinut de primaria comunei.iar cand am intrebat de ce se opreste comision, mi-au spus ca asa se opreste la ei..si oricat de mult am incercat sa caut o explicatie, primeam acelasi raspuns..asa se opreste la noi...