| LordCristobal a întrebat:

Salutare!
Am nevoie de ajutor cu o informatie. Daca un om din Africa are 10 clase si vine sa lucreze la noi pe un job necalificat care necesita opt sau zece clase poate sa lucreze la noi in tara cu studiile din tara lui? Sau trebuie sa mai faca ceva la noi in tara?
De exemplu un strain poate sa lucreze intr-o fabrica de la noi cu zece clas facute in tara lui?

Răspuns Câştigător
| Anonim8789 a răspuns:

În general, regulile și cerințele pentru angajarea unor persoane străine într-o țară, inclusiv în România, pot varia în funcție de mai mulți factori, inclusiv de tipul de job, de legislația locală și de politicile companiei.

În multe cazuri, pentru un job necalificat care necesită doar un nivel minim de educație, persoanele străine pot fi angajate chiar și cu diplome obținute în țara lor de origine. Cu toate acestea, ar putea fi necesară o evaluare a nivelului de educație sau a abilităților lingvistice, în funcție de cerințele angajatorului și de tipul de job. În unele cazuri, angajatorii ar putea solicita și alte documente sau certificări în plus față de diplomele de școală.

Înainte de a angaja o persoană străină pentru un job necalificat în România, este recomandabil să consulți legislația locală și să te asiguri că persoana respectă toate cerințele legale și că are dreptul de a lucra în țară. De asemenea, poți să te consulți cu un avocat sau cu o agenție specializată în resurse umane pentru a te asigura că procesul de angajare este în conformitate cu legislația și politicile aplicabile.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este muncă necalificată.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Pai nu e logic ca da? rolling on the floor nu sunt tot atatea clase?