| Vider a întrebat:

Ce face mai exact un software developer? Dar un software engineer, si ce liceu/facultati ar trebui sa urmez pentru fiecare in parte?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Informatica sau automatica. Dar mai intai trebuie sa inveti bazele, apoi intri pe domeniul propriu-zis. Asta inseamna sa mananci matematica si informatica pe paine. Oricum daca esti constiincios in facultate o sa ajungi sus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa faca un software developer... scrie cod pentru a crea software urile pe care le folosesti tu zi de zi... inclusiv TPU.

Ca se numeste software developer sau engineer, e acelasi lucru in final.

ai doua mari facultati la dispozitie.

facultatile de mate info - de unde iesi developerul ala de ziceai tu

si facultatile de automatica si calculatoare din care, fiind la politehnica iesi inginer

| bystefu a răspuns:

Un developer se ocupa de scris coduri, iar un enginer face si cod si mai ales logistica aplicatiei.