| NoNameJunior a întrebat:

Bună.
Eu am doi peruşi acasă. Unul este de aproape un an şi femela este de vreo 5-6 luni. Înainte să îi iau femela, masculul stătea numai cu mine.stătea pe mâna mea, chiar şi pe burtălaughing nu îi era frică de nimic.dar când i-am luat femela(care apropo este speriată)s-a schimbat.adică,şi el a devenit,,speriat de bombe".am încercat acum cateva momente să mă apropii de ei, şi au stat.au venit şi pe degetul meu.dar,la un moment dat au început să zboare prin toată casă, şi amândoi erau foarte speriaţi...Credeţi că i-aş putea,,imblânzi"într-un fel? adică,stau pe deget şi altele,dar în rest, sunt foarte speriaţi.
Şi nu ştiu ce să fac.
Dau fundă la cel mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| W3R4 a răspuns:

Nu-ti face griji, inaripatii tai nu au nimic! Si eu am doi perusi, si la fel ca tine, cand i-am luat masculului o femela, era la fel de agitat, dar asta a fost acum 1 an... Enormal sa se comporte asa din primele zile(poate ca baiatul e prea emotionat cand vede fete prin preajma big grin)
Oricum,e o chestiune de timp.
Intr-adevar,fetele sunt mai fricoase,asa ca incearca sa te dai mai mult pe langa ea:vorbeste cu ea,joaca-te,mangai-o,tot ce-i posibil ca sa-i castigi inima.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l dai pe baiat la o parte, deoarece se va simti marginalizat, chiar daca e o pasare.
In concluzie, e doar o chestiune de timp, sa-ti traiasca si multa bafta!winking

4 răspunsuri:
| NoNameJunior explică:

Va multumesc din suflet tuturor!:X

| Titanos a răspuns:

Cand i-ai luat femela a avut cu cine sa stea sa discute sa manance etc. iar femela fiind salbatica la schimbat.
Stiu asta deoarece eu si un prieten aveam cate un papagal si le-am luat femele.Sau schimbat radical.

| CreierSupersonic a răspuns:

Trebuie sa se obisnuiasca din nou cu tine, masculul acum ca are o femela este aerian. Daca ai norocul ca femela sa fie in calcuri intr-o luna o sa-si smulga parul si o sa fete happySe vor imblanzi cu timpul.

| Kiddu4Strange a răspuns:

Pai..perusi nu prea se ''imblanzesc'' dar totusi. poate ai galagie prin casa,si de aia se sperie,daca ai galagie prin casa e normal,dar ai putea merge usor la cusca lor si sa le vb bland,sau daca nu poate ca femela e de vina,adica sigur e ea,ea este mai speriata si il afecteaza si pe mascul, pai la inceput nu trebuie sa apari dintr-o data in fata lor, ca assa degeabaoh go on, eu nu am ajut niciodata perusi, adica am avut papagali da nu erau asa blanzistraight face

stiu ca nu voi lua acea funda dar macar, pentru ca esti sisuu emo am incercat sa arat ca imi pasa:* sper sa iti rezolvi problemabig grin