| Florin9Florin9 a întrebat:

Salut! Încerc să înțeleg limba germană, îmi puteți recomanda niște filme în limba germană care să aibă subtitrări în limba română? (sau engleză)

Și dacă se poate filme pe care să le pot vedea fără să trebuiască să plătesc vreun abonament big grin

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu stiu daca cateva filme te ajuta sa intelegi si apoi sa incepi sa vorbesti germana.

Plus ca se gasesc cam greu filme bune (dublate) in germana, sau nemtesti.

Eu am cateva DVD-uri cumparate din Germania, cu diferite filme (unele productie SUA, altele nemtesti) dar nu le-am rippuit inca.

As recomanda Honig im Kopf, cel facut de nemti in 2014, nu replica facuta la Hollywood in 2018 (au invitat unul dintre actorii principali si in productia lor, dar in rest, actorii sunt altii).
Este o drama-comedie despre ultima parte a vietii unei persoane ce sufera de Alzheimer.

Ar mai fi Rock mai Heart si alte cateva filme pentru tineret, dar in rest nemtiii nu prea au filme bune/interesante, din punctul meu de vedere.

Cu exceptia faptului in care te pasioneaza filmele despre Holocaust, Hitler, etc

Totusi, ai putea incerca pe YouTube.

https://www.youtube.com/results?search_query=deutsche+filme

Le descarci in PC cu:

https://www.youtubedownloaderhd.com/download.html

apoi pentru subtitrare pe engleza (sau germana):

le introduci in DaVinci Resolve Free (ultima versiune)

https://i.imgur.com/csQR8td.png

si in meniul Timeline ai unealta: Create subtitles from audio.

Va crea automat subtitrarea in cateva (zeci de...) secunde, perfect sincronizata cu filmul.

Daca doresti in Romana, solutia e editorul CapCut.
Pentru a putea crea automat subtitrarea in romana, e nevoie sa te loghezi pe TiTok (din simplul motiv ca cei care au creat CapCut sunt cei din spatele "TikTok").

Ce iti recomand eu insa,
DACA vrei sa inveti germana,
e sa faci rost de un distionar, de un ghid de conversatie, de niste manuale mai vechi pentru clasele 1-4 (sau 5-8) depinde la ce nivel esti...
si sa incepi sa inveti cuvinte cat mai multe.

Pentru gramatica, iti pot recomanda fie un manual (ti-l pot trimite eventual pe privat saptamana viitoare),

fie canale de YouTube axate in mare parte pe gramatica (dar de unde poti invata si cuvint si expresii de nivel mediu).

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Sunt și la abonament, dar le găsești și pe net, două seriale germane foarte bune: Dark și Babylon Berlin.