| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea mereu ma critica si imi scoate ochii ca o deranjeaza comportamentul meu. De exemplu: ca ma asez ca o vaca, ca am varsat din greseala un suc la Subway, ca la Kaufland cand mi-a dat angajata banii mi i-a trantit tare si i-a dat pe jos, ca ma comport ca un baietel, copil mic. Nu am vrut sa o duc pe prietena noastra la aeroport din cauza ca nu a fost in interesul meu. In primul rand, nici ele nu ar face asta pentru mine, iar in al doilea rand, tatal meu nu e de acord. S-a certat cu mine prietena mea ca nu se pot baza ele pe mine ca eu trebuie sa iau atitudine in fata parintilor si nu ei iau hotararea in locul meu. I-am zis ca din moment ce parintii mei mi-au cumparat masina si imi dau bani de benzina mi se pare normal sa aiba un ultim cuvant in toata decizia asta. I-am zis ca nu stiu ce relatie are ea cu parintii ei, dar eu am o relatie buna si nu ma comport urat cu ei doar pentru ca ea e suparata. A zis ca sa fiu prietena cu tatal meu si sa am o relatie de prietenie cu tatal meu. Ca imi place ca la varsta de 21 de ani eu nu am persoane in jurul meu care sa imi zica buna dimineata, buna seara si care sa ma iubeasca asa cum o iubesc pe ea si cum ii trimit ei. Intotdeauna am facut gesturi frumoase pentru ea pornind de la faptul ca m-am mutat cu ea in apartament si suntem colege sa ii fie mai usor sa se acomodeze cu un nou oras. Acum ca m-am mutat, vorbeste cu prietena ei cea mai buna si zice ca in luna Noiembrie pana in Decembrie sta cu ea, iar dupa se intoarce, dar isi plateste chiria si cheltuielile intre timp. Am zis: pai trebuia sa te muti cu prietena ta cea mai buna de la inceput. A zis ca ea face orice pentru prietena ei si se ajuta reciproc mai ales ca nu o lasa sa stea singura o luna pana se intoarce iubitul ei si ca mie imi place sa stau singura ca am mai stat. I-am zis ca ma mut sau merg la alta colega. Mi-a zis ca suntem amice si colege de apartament. In timp depinde totul de comportamentul meu si mai ales daca nu fac faze de copil mic. Am lasat-o uneori sa imi conduca masina, iar eu din dreapta ii mai adresam comentarii pentru ca mergea foarte tare si neatent si ma enervam. Urla la mine si imi zicea sa tac pana acasa ca plateste ea daca se intampla ceva. Nu vreau sa o mai las sa conduca niciodata! Cand am fost intr-o excursie a inceput sa imi spuna ca data viitoare merge cu masina ei si cu prietena ei cea mai buna ca ei nu ii e frica sa mearga cu ea. Ceva imi scapa din situatia asta. Ea zice ca prietena ei cea mai buna, un prieten comun au aceeasi parere de mine, dar nu imi zic in fata ca ei nu pot sa fie asa sinceri. Ce ma sfatuiti? Sa ii spun frumos ca nu rezonez cu ea si sa plec in alta parte, sa ma mut cu alta colega sau merita sa imi schimb eu comportamentul?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare dintre voi ar trebui sa va schimbati comportamentul.
Nu degeaba se spune: "tot ce seamana, sea aduna", "omul de la prieteni se cunoaste".

Tu le vezi asa pe ele. Ele cum te vad pe tine?
Dar cei din exterior cum va vad, impreuna si separat?

| OldSoul a răspuns:

E clar ca aceasta prietenie e mai mult pe foloase, ea incearca sa te manipuleze, dar vede ca nu reuseste si se indeparteaza discret de tine, incercand sa te faca pe tine vinovata si de aceasta intamplare.
Am avut si eu astfel de prieteni, iti erau alaturi cat aveau nevoie de tine.
Eu zic ca mai bine ar fi sa renunti la aceasta prietenie, daca nu merge, nu merge, nu are rost sa te lasi influentata de o asemenea persoana.
Eu spun mereu, ca daca vrei sa zici ceva, o poti face ca o gluma, nu ca o critica, cel putin in situatile descrise de tine eu as spune-o mai mult ca o gluma, dar slabe sanse, personal nu m-ar deranja asa ceva.
Cel mai bine te distantezi de ea, e clar ca vrea sa te manipuleze si sa te foloseasca.

| Sn4k3 a răspuns:

Eu as incepe sa-mi caut alti prieteni la care sa nu fie asa complicata situatia si sa iti placa sa stai cu ei, pana la urma asta conteaza, sa iti placa sa stai cu ei si sa te distrezi alaturi de ei. Deci, muta-te cu alta colega si cauta-ti alti prieteni, asta-i sfatul meu.

| valeria18 a răspuns:

Eu nu as considera ca ar trebui tu sa te schimibi, ok daca ceva nu ii place la tine nimeni nu o impune sa stea cu tine, nu te-as sfatui sa ai asa prietene si chiar bine faci ca esti de partea tatalui tau si iti asculti tatal, mai bine termina prieteniea cu ea ca nu te va aduce la nimic bun.