| brichetuta a întrebat:

Cum poti determina un copil sa vrea sa invete atunci cand el de fapt nu vrea acest lucru si nu intelege cat de important este pentru viitorul sau?

Răspuns Câştigător
| stardeea a răspuns:

Incearca sa invatati impreuna o lectie si apoi sa o rogi pe invatatoare sa il verifice si sa il laude in fata clasei apoi lauda-l si u, si spune-i ca totul se datoreaza faptului ca a invatat o sa ii cresca astfel respectul de sine, si va dori sa se simta apreciat incontinuare

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca varianta cu recompense. incepand de la bomboane pana la o bicicleta pentru premiu 1 sau asa. niciodata bani, daca se poate. in functie de varsta lui, ofera-i libertate de a iesi afara. asa vei afla si ce ii place si ce isi doreste.