| Valisson a întrebat:

Buna ziua domnilor, am si eu o intrebare pentru dumneavoastra, pentru ca nu ma pricep si caut ajutor aici:
Ieri am fost acasa la mama mea, unde am si eu adresa din buletin pentru a discuta sa-mi iau si eu din lucrurile mele ramase acolo, noi nemaifiind in relatii bune. Ea acolo locuieste cu concubinul ei care m-a dat afara in suturi, m-a agresat verbal si fizic.
Ei au sunat la 112, au venit 2 echipaje de politie de la comuna si mi-au spus ca nu am dreptul sa intru fara acordul ei.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra este:
Eu ca si copilul ei, singurul copil, ea fiind proprietara casei cu clauza de a o ingriji pe bunica mea fugita in alta tara, nu am nici un drept sa intru acolo?
Mentionez ca adresa mea din buletin se afla la acea locuinta, sau macar cum as putea proceda sa-mi iau bunurile ramase acolo?
Au avut si 2 garsoniere, le-au vandut si eu momentan stau cu chirie, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat daca am dreptul sa locuiesc sau sa patrund in acea locuinta macar pentru a-mi recupera bunurile.
Va multumesc, sarbatori fericite!

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ce mama e aia care te goneste din propria casa? Iar concubinul ala n-are niciun drept sa te goneasca, ala e strain acolo, cat tupeu pot avea unii oameni, pana si politia a dat-o urat. Presupun ca nu mai esti minor, poti sa depui o plangere pentru ca nu te-au lasat nici macar sa-ti iei lucrurile, halal mama ai... fara suparare ti-o zic daca si-a alungat propriul copil in detrimentul unui aproape strain, trista situatia ta.

| Freya1 a răspuns:

Ca sa eviți un scandal vorbeste cu ea chiar daca nu sunteti in relații bune si spune-i ca vrei sa iti iei lucrurile.Stabiliti o zi in care sa faceti asta si daca va e frica sa nu iasa cu scandal chemați politia sa fie de fata.
Ca ai drept la casa sau nu, nu prea conteaza.Dar sa iti iei bunurile ai dreptul.

| DarthNiger a răspuns:

Te duci la politie si le povestesti ca nu te lasa sa iti iei lucrurile din casa unde pe buletin arata ca e adresa ta, cu ocazia asta ar trebui sa faci si o plangere concubinelui pentru ca te-a agresat fizic, daca ai urme, rani pe corp cauzate de lovituri atunci poti sa te duci la medicul legist, in locul tau as rupe toate legaturile cu ea definitiv, o mama nu se comporta in asemenea hal cu copilul ei, crede-ma ca intr-o zi o sa aiba nevoie de ajutor si o sa te roage in genunchi sa o ajuti fiindca daca esti singurul ei copil nu o sa fie nimeni langa ea iar concubinul ii da papucii oricand doreste.

| adryang78 a răspuns:

Salut!
Atâta timp cât domiciliul din cartea de identitate este a acea adresă, ai toate drepturile să vii și să pleci oricând dorești.
Sfatul meu este să depui o plângere la poliție și să ceri consultanță unui avocat.