| Anaysa26 a întrebat:

Bună, sunt fete care au simțit ceva la implantarea unei sarcini?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ai primit numai raspunsuri inutile si voi scrie mai explicit, poate mai citeste cine are nevoie si mai invata astfel cate ceva, m-as bucura mult.

De obicei nu simti nimic in momentul in care ovulul este fertilizat (adica se uneste ovulul cu spermatozoidul si rezulta celula numita zigot) si urmeaza o sarcina, fertilizarea intamplandu-se fix in ziua ovulatiei sau la o zi dupa, daca a existat contact sexual favorabil, evident.Insa dupa aceea, cam la vreo saptamana are loc implantarea, adica atasarea celulei mentionate mai sus de stratul interior al peretelui uterin, numit endometru (asta in cazul unui ciclu regulat de 28 de zile, de exemplu) si poti avea crampe, o sangerare usoara (i se mai spune spotting/sangerare de implantare), dureri de cap si altele.Dar vezi ca nu este o regula, unele femei nu au nici sangerare nici nimic.Pentru detalii suplimentare mai poti citi aici:

https://arcadiamami.ro/......i-simptome

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11585-conception

https://www.catena.ro/cum-sa-recunoasteti-sangerarea-de-implantare

https://fetalcare.ro/......d-are-loc/

Ah si se mai poate simti durere cand ovulul este eliberat din ovare, adica la ovulatie:

https://www.doc.ro/......a-ovulatie

36 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Era intr-o miercuri cand s-a dus tot pe apa sambetei, m-am aplecat sa ma leg la sireturi, cand, un coleg de munca a profitat de ocazie si simteam cum misca ceva in mine, adanc asa...
L-am intrebat ce l-a apucat si a zis ca el nu rateaza nici-o sansa in viata.
Apoi am aflat ca am ramas insarcinat, ne-am despartit si acum el plateste pensie alimentara.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Inseamna ca a fost un moment frumos daca tii minte ziua si detaliile.
Ti a placut bag seama.
Acum, asta e. Mai faci si tu un banut asa, noroc cu copilul.
Ti a cerut ADN sau te a crezut pe cuvânt?laughing
Sa fie Intr un ceas bun.

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Ce ADN? pai el a fost singurul petitor

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Bine,te credlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slava Domnului, nu!
Nu vreau copii nici acum, nici peste 10 ani. Am 31 de ani.

| dullcat a răspuns (pentru ioana748):

Din punctul meu de vedere a intrebat corect. Uite ce scrie in unul din linkurile de mai sus, dupa ce zice de sangerarea de implantare:

,, Momentul aparitiei este un alt indicator important al sangerarii de implantare. Pentru a ne putea da mai bine seama cand poate aparea aceasta, putem analiza un ciclu obisnuit de 28 de zile, in ceea ce priveste cronologia generala a ovulatiei, fertilizarii si implantarii:

-ziua 1: prima zi a menstruatiei:
-ziua 14: ovulatia are loc cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie;
-zilele 14-15: fertilizarea are loc, in mod obisnuit, chiar in ziua in care a avut loc ovulatia si la doar cateva ore dupa aceasta, sau la o zi dupa ovulatie;
-zilele 20-24: are loc implantarea, de obicei la 7-10 zile dupa fertilizare, iar sangerarea poate dura cateva zile (2-3) sau o singura zi, este usoara si uneori chiar insesizabila.''