| Zalina a întrebat:

Acum 5 ani am avut un proces cu fostul sot, a castigat fata dar el nu a stat deloc cu fata. Eu in acesti 5 ani nu am vazut fata deloc, parintii lui au crescut-o in acesti 5 ani el acum s-a mutat cu o doamna, are si ea 3 copii si vrea sa ia si fata de la parintii lui. I-a facut transferul fetei de la scoala ca fara parintii lui sa stie. Ce ar putea face parintii lui sa ramana ei cu fetita? S-au chinuit 5 ani sa o creasca, sa o educe, el nici nu i-a ajutat cu nimic si acum sa le ia fata departe de ei si sta si cu chirie, nu are loc de munca stabil si mai sta si cu o doamna care are 3 copii, ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem cum te ajuta, tu singura trebuie sa te ajuti. Daca fata este minora poti solicita instantei de judecata sa stabileasca domiciliul minorei la domiciliul tau.

| T0T a răspuns:

De obicei tu ca femeie ar trebui să ai un avantaj. Înseamnă că de asemenea instanța a hotărât că tu ai probleme mai mari.

| Freya1 a răspuns:

De ce sa o lase la parintii lui si nu la tine?
Daca este minora mergi la protectia copilului sau unde se duce, ia-ti un avocat daca e nevoie si castiga copilul.

| sofisis a răspuns:

Este socant ca in loc sa intrebi cum faci sa iti iei copilul inapoi, tu intrebi cum sa ramana la socrii...Nu au cum. El are tutela si el decide unde sta copila.

| gheorghe699 a răspuns:

Ok,dar daca nu ai primit tu custodia sau cel putin custdie comuna, nu te supara dar ..cred ca ai probleme mai mari decat fostul..ca nu are loc de munca stabil, ca sta cu o d-na, etc

| GabyT10 a răspuns:

Daca in urma procesului el a castigat cusotodia fetitei, atunci are dreptul sa o ia de la parintii lui (chiar daca el nu s-a implicat in cresterea ei). Daca ai fi avut custodie comuna, atunci te-ai fi putut impune ca el sa nu ia fetita.Chiar daca sentinta este definitiva si irevocabila, mergi si stai de vorba cu un avocat. Legea da custodia tatalui destul de greu (mai ales ca fetita pare micuta din ceea ce spui tu).Nu cunosc intreaga poveste, dar banuiesc ca situatia ta financiara este mai putin buna decat a sotului.In astfel de cazuri, barbatii castiga custodia devedind ca au conditii mai bune de creste a copilului fata de mama.Sincer,in acest moment doar un avocat te poate ajuta in aceasta problema.Doamne Ajuta sa poti rezolva aceasta problema.