| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi m-a sunat un prieten sau, mă rog... Un așa-zis prieten. Oarecum am fost ca frații sau, iar ma rog. Asa l-am considerat eu pentru ca el, prin comportamentul lui, s-a dovedit a fi un prieten toxic. Mereu mă cauta numai atunci când avea el chef, în oraș ieșea numai atunci când avea el chef și mereu se dădea pe lângă mine numai pentru bani și mereu atunci când mergeam împreună în oraș nu își lua bani la el și mereu îmi bătea apropoul ca ii este foame, eu ii cumpăram pentru ca om bun fiind îmi place sa fac bine. Bani împrumut nu i-am dat chiar dacă mi-a bătut apropoul că el vrea să își cumpere telefon nou" și momentan nu are bani și nu are cine să îi dea", dar eu l-am lăsat să vorbească si nu i-am dat nimic. Până mi-am dat seama ce fel de om este și pe ce teren joacă, apoi încet-încet am început să nu mai vorbim.

Astăzi, după aproape o săptămână în care nu a mai dat nici un semn de viață, mă sună și îmi spune "să merg la el să repar scara pe care am rupt-o în urmă cu o lună" pentru că îl amenință vecina că îi face reclamație la politie.

Să fiu mai explicit, el mă caută să repar scara de la podul vecinei cu care el locuiește în aceeasi curte. Băiatul acesta crește pisici, iar într-o zi își căuta pisica și cum nu o găsea am urcat eu în podul vecinei, iar atunci când am coborât s-a rupt o treaptă sub greutatea mea. Scară din lemn și putred de la umezeală. I-am spus atunci că aduc lemn și o repar, iar el mi-a zis ca nu e nici o problemă, ca mai da-o în colo pe vecina.

Astăzi mă sună să îmi spună cum am scris mai sus. I-am zis că pe mine mă doare undeva că vecina lui vrea să îl reclame la politie și bineînțeles, i-am zis sa ma sune fix când îl voi suna eu. ( adică niciodată).

Oare am procedat corect? Eu zic ca da. Și altă dovadă că el mereu mă caută numai atunci când are nevoie de ceva. Primul lucru pe care mi l-a spus la telefon a fost "am nevoie de ajutor". Cand prietenii au nevoie de ajutor imediat ești cunoscut, apoi nu te mai baga în seama cu săptămâni, lunile, anii.

În schimb mă simt aiurea față de femeia căreia i-am rupt scara. Dar așa cum acest băiețaș s-a folosit de bunătatea mea atâta timp, asa pot si eu sa i-o servesc mai ceva ca o înghețată. E corect asa?

Răspuns Câştigător
| qwertpro a răspuns:

Salut,dupa parerea mea ai procedat corect.Aceasta era intr-adevar o prietenie toxica care iti facea numai rau.Relatiile toxice nu ne ajuta sa evoluam,ci doar sa stagnam,de aceea e foarte bine ca ai reusit sa scapi de ea,si ar fi foarte bine daca nu ai mai discuta cu persoana data,si sa nu accepti nici-o scuza pentru ca nu se va schimba la sigur.El iti cere sa repari scara? In acest caz de ce nu-i ceri si tu toti banii pe care i-ai cheltuit pe el? Sunt sigur ca cu ei ai cumpara o scara intreaga.El vrea iar sa profite de bunatatea ta, si nu trebuie sa ai mustrari de constiinta, mai ales ca ai rupt acea scara din greseala, se mai intampla.El se va descurca singur, ai depus mult prea mult efort in prietenia asta, mai ales ca chiar nu ai avut pentru ce.Fii linistit si treci peste.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta nu ai rupt scara cu intenție, el locuiește acolo, să o repare.
Să fiu înșelat așa, de prieteni buni și vechi care mă tapau de bani de băutură și nu numai, iar eu în bunătatea mea, m-am prins doar după ani de zile că sunt exploatatori.
Așa că e corect. Să caute un meșter să plătească și să repare scara.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e corect asa, nimic nu e corect pe lumea asta. Insa ai procedat bine, parerea mea. Sa te doara undeva de ala si de tot ce se intampla pe acolo. Sa te intereseze doar de tine. Nu mai pune asa de mult suflet, cum ai pus in aceasta intrebare. Nu trebuie sa ai asteptari de la cineva.
Adica te-ai stresat prea mult cu asta, da-l incolo pe ala. Totul e bine asa happy bafta sa ai.

| Freya1 a răspuns:

Dacă era un prieten bun repara el scara ca totusi este o bucată de lemn da nah, probabil mai avea nevoie de ceva si nu stia cum sa te cheme.
Prieteni profitori nu e bine sa iei pe lângă tine pentru ca vei iesi in pierdere.Rupe legătură cu el, lasă-l sa repare scara si fi atent de acum cum iti alegi prieteni.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da „amice", îmi pare ok comportamentul tău!

| Anonima975 a răspuns:

E corect ce ai făcut! Poate ca el ți-a spus sa urci tu după pisică deoarece știa ca scara e putreda și nu voia sa pice el cu ea, sau nu avea chef sa o plătească, dând vina pe tine.